1/2

Hermann Löns,  Hermann Löns,
Sur la Lujneburga erikejo  Lüneburga erikejo
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Oskar Breddermann

1. Lujneburga erikejo, Vi mirakle bela land’. Tramigrante vin mi trovis Multon ĉe la vojo-rand’. Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion:ja.

1. Lüneburgan erikejon en mirige bela land’ mi trapasis ĉiuloken, multon montris voja rand’ Faleri, falera ho; karul’, karulin’, via ja scias, scias ja.

2. Fratoj, ni tintigu niajn Glasojn, ĉar la juna vin’ Netrinkite acidiĝos. Do, ni nun eltrinku ĝin Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion ja.

3. Fratoj, lasu glasojn tinti; ĉar la muskatela vin’ acidiĝus pro maluzo, tial ne eltrinku ĝin. Faleri, falera ho: karul’, karulin’, via ja scias, scias ja.

3. Kaj la hundoj, ili bojas, La pafilo, knalas ĝi, Ruĝojn cervojn volas ĉasi En arbaro verda ni. Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion ja.

3. Ruĝajn cervojn ni ekĉasu gaje en arbaro, dum niaj hundoj laŭte bojas kaj pafiloj krakas “bum”. Faleri, falera ho; karul’, karulin’, via ja scias, scias ja.

…  …

2/2

4. Ho, vi rava belulino, Bildo lakta-sanga vi, Niajn korojn interŝanĝu Ni, ĉar bonas tio ĉi. Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion ja.

4. Vi belega, vi ĉarmega kvazaŭ lakt’ kaj sango, flor’; ni anime kunligiĝu kaj nin amu kor’ al kor’. Faleri, falera ho; karul’, karulin’, via ja scias, scias ja.

Traduko de la Germana poemo “Auf der Lüneburger Heide” de Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-624-1261 (2012-10-22 23:12:20)

Pri la aŭtoro vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hermann_L% C3% B6ns kaj http: // www. loens-verband. de/ .

Traduko de la Germana poemo “Auf der Lüneburger Heide” de Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26) en Esperanton de Oskar Breddermann.

Arg-624-1262 (2012-10-23 21:11:11)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la kantlibreto “Jen la kanto de l’ vojaĝ”’, eldonita de Dansk Esperanto-Forlag en la jaro 1973, represita de D.E.F. (Dana Esperanto-Federacio).

http://www.poezio.net/version?poem-id=624&version-id=1261,1262