1/2

Hermann Löns,  Hermann Löns,  Hermann Löns,
Sur la Lujneburga erikejo  Lüneburga erikejo  Auf der Lüneburger Heide
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Oskar Breddermann

1. Lujneburga erikejo, Vi mirakle bela land’. Tramigrante vin mi trovis Multon ĉe la vojo-rand’. Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion:ja.

1. Lüneburgan erikejon en mirige bela land’ mi trapasis ĉiuloken, multon montris voja rand’ Faleri, falera ho; karul’, karulin’, via ja scias, scias ja.

1. Auf der Lüneburger Heide In dem wunderschönen Land Ging ich auf und ging ich unter Allerlei am Weg ich fand Valleri, vallera, und jucheirassa, und jucheirassa, bester Schatz, bester Schatz, denn du weißt es weißt es ja.

2. Fratoj, ni tintigu niajn Glasojn, ĉar la juna vin’ Netrinkite acidiĝos. Do, ni nun eltrinku ĝin Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion ja.

3. Fratoj, lasu glasojn tinti; ĉar la muskatela vin’ acidiĝus pro maluzo, tial ne eltrinku ĝin. Faleri, falera ho: karul’, karulin’, via ja scias, scias ja.

2. Brüder lasst die Gläser klingen Denn der Muskatellerwein Wird vom langen Stehen sauer Ausgetrunken muss er sein Valleri, vallera, und jucheirassa, und jucheirassa, bester Schatz, bester Schatz, denn du weißt es weißt es ja.

3. Kaj la hundoj, ili bojas, La pafilo, knalas ĝi, Ruĝojn cervojn volas ĉasi En arbaro verda ni. Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion ja.

3. Ruĝajn cervojn ni ekĉasu gaje en arbaro, dum niaj hundoj laŭte bojas kaj pafiloj krakas “bum”. Faleri, falera ho; karul’, karulin’, via ja scias, scias ja.

3. Und die Bracken und die bellen Und die Büchse und die knallt Rote Hirsche woll’n wir jagen In dem grünen, grünen Wald Valleri, vallera, und jucheirassa, und jucheirassa, bester Schatz, bester Schatz, denn du weißt es weißt es ja.

…  …  …

2/2

4. Ho, vi rava belulino, Bildo lakta-sanga vi, Niajn korojn interŝanĝu Ni, ĉar bonas tio ĉi. Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion ja.

4. Vi belega, vi ĉarmega kvazaŭ lakt’ kaj sango, flor’; ni anime kunligiĝu kaj nin amu kor’ al kor’. Faleri, falera ho; karul’, karulin’, via ja scias, scias ja.

4. Ei du Hübsche, ei du Feine Ei du Bild wie Milch und Blut Unsere Herzen woll’n wir tauschen Denn du glaubst nicht wie das tut Valleri, vallera, und jucheirassa, und jucheirassa, bester Schatz, bester Schatz, denn du weißt es weißt es ja.

Traduko de la Germana poemo “Auf der Lüneburger Heide” de Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-624-1261 (2012-10-22 23:12:20)

Pri la aŭtoro vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hermann_L% C3% B6ns kaj http: // www. loens-verband. de/ .

Traduko de la Germana poemo “Auf der Lüneburger Heide” de Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26) en Esperanton de Oskar Breddermann.

Arg-624-1262 (2012-10-23 21:11:11)

Tiun ĉi tradukon mi, Manfred Retzlaff, trovis en la kantlibreto “Jen la kanto de l’ vojaĝ”’, eldonita de Dansk Esperanto-Forlag en la jaro 1973, represita de D.E.F. (Dana Esperanto-Federacio).

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26).

Arg-624-1260 (2012-10-23 21:15:43)

Vidu: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Auf_der_ L% C3% BCneburger_Heide . La poemo estas kantebla laŭ melodio verkita de Ludwig Rahlfs. Vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Rahlfs . La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ AufderLu. html . Pri la aŭtoro vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hermann_L% C3% B6ns kaj http: // www. loens-verband. de/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=624&version-id=,1261,1262,1260