1/2

Hermann Löns,  Hermann Löns,
Sur la Lujneburga erikejo Auf der Lüneburger Heide

übersetzt von Manfred Retzlaff

1. Lujneburga erikejo, Vi mirakle bela land’. Tramigrante vin mi trovis Multon ĉe la vojo-rand’. Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion:ja.

1. Auf der Lüneburger Heide In dem wunderschönen Land Ging ich auf und ging ich unter Allerlei am Weg ich fand Valleri, vallera, und jucheirassa, und jucheirassa, bester Schatz, bester Schatz, denn du weißt es weißt es ja.

2. Fratoj, ni tintigu niajn Glasojn, ĉar la juna vin’ Netrinkite acidiĝos. Do, ni nun eltrinku ĝin Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion ja.

2. Brüder lasst die Gläser klingen Denn der Muskatellerwein Wird vom langen Stehen sauer Ausgetrunken muss er sein Valleri, vallera, und jucheirassa, und jucheirassa, bester Schatz, bester Schatz, denn du weißt es weißt es ja.

3. Kaj la hundoj, ili bojas, La pafilo, knalas ĝi, Ruĝojn cervojn volas ĉasi En arbaro verda ni. Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion ja.

3. Und die Bracken und die bellen Und die Büchse und die knallt Rote Hirsche woll’n wir jagen In dem grünen, grünen Wald Valleri, vallera, und jucheirassa, und jucheirassa, bester Schatz, bester Schatz, denn du weißt es weißt es ja.

4. Ho, vi rava belulino, Bildo lakta-sanga vi, Niajn korojn interŝanĝu Ni, ĉar bonas tio ĉi. Faleri, falera Kaj juĥajrasa, kaj juĥajrasa, Amatin’, amatin’; Ĉar vi scias tion ja.

4. Ei du Hübsche, ei du Feine Ei du Bild wie Milch und Blut Unsere Herzen woll’n wir tauschen Denn du glaubst nicht wie das tut Valleri, vallera, und jucheirassa, und jucheirassa, bester Schatz, bester Schatz, denn du weißt es weißt es ja.

…  …

2/2

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Auf der Lüneburger Heide” von Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-624-1261 (2012-10-22 23:12:20)

Pri la aŭtoro vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hermann_L% C3% B6ns kaj http: // www. loens-verband. de/ .

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26).

Arg-624-1260 (2012-10-23 21:15:43)

Vidu: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Auf_der_ L% C3% BCneburger_Heide . La poemo estas kantebla laŭ melodio verkita de Ludwig Rahlfs. Vidu la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Rahlfs . La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ AufderLu. html . Pri la aŭtoro vidu la retejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hermann_L% C3% B6ns kaj http: // www. loens-verband. de/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=624&version-id=,1261,1260