Inhaltsverzeichnis

Johann Wolfgang von Goethe, Gefunden; Johann Wolfgang von Goethe, Trovita; Johann Wolfgang von Goethe, Trovita . . . . . . . . . . . . . 2

Johann Wolfgang von Goethe, Gefunden; Johann Wolfgang von Goethe, Trovita; Johann Wolfgang von Goethe, Trovita  2/3
Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Gefunden  Trovita  Trovita
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Antoni Grabowski

Ich ging im Walde So für mich hin, Und nichts zu suchen, Das war mein Sinn.

Mi tra arbaro Sencele iris Kaj trovi ion Mi ne deziris.

Mi foje arbaron Promene eniris, Kaj serĉi nenion En penso deziris.

Im Schatten sah ich Ein Blümchen stehn, Wie Sterne leuchtend, Wie Äuglein schön.

Ĉe l’ vojo vidis Mi etan floron, Kaj ege tuŝis Ĝi mian koron.

Mi vidis, en ombro Jen staras floreto: Steleto lumanta Aŭ blu-okuleto.

Ich wollt’ es brechen, Da sagt’ es fein: �Soll ich zum Welken Gebrochen sein?“ Kaj kiam volis Mi ĝin deŝiri, �N rompu min!“, mi Ĝin aŭdis diri.

Mi volis ĝin ŝiri, Sed plore ĝi diras: “Ĉu por ke mi velku, Vi tial min ŝiras?”

Ich grub’s mit allen Den Würzlein aus, Zum Garten trug ich’s, Am hübschen Haus.

Kaj mi singarde Ĝin elterigis, Al mia domo Ĝin translokigis.

Do mi ĝin elfosis Kun radikareto, Kaj portis al mia Ĝarden’ ĉe l’ dometo.

Und pflanzt’ es wieder Am stillen Ort; Nun zweigt es immer Und blüht so fort.

Alialoke Ĝi nun kreskadas, La eta planto Kaj plu floradas.

En loko trankvila Plantite karese, Ĝi kreskas, burĝonas, Kaj floras senĉese.

…  …  …

Johann Wolfgang von Goethe, Gefunden; Johann Wolfgang von Goethe, Trovita; Johann Wolfgang von Goethe, Trovita  3/3

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-376-738 (2006-12-11 22:11:49)

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1982-05-05.

MR-010-1 / Arg-376-739 (2006-12-11 22:15:22)

Traduko de la Germana poemo “Gefunden” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-376-741 (2006-12-14 00:07:48)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi traduk-version en la interreto, en la retejo de s-ano Don Harlow, en http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ Literaturo/ Poezio/ parnaso/ , precize sub http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ parnaso/ trovita. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=376&version-id=738,739,741