1/1

Hermann Löns,  Hermann Löns,
Alle Birken grünen  Erikejaj betuloj

tradukita de Joachim Gießner

Alle Birken grünen in Moor und Heid’; Jeder Brambusch leuchtet wie Gold. Alle Heidlerchen jubeln vor Fröhlichkeit; Jeder Birkhahn kollert und tollt.

Erikejaj betuloj en freŝverda hel’, la genist’ orbrilas kiel flam’, gaje trilas alaŭdoj sub alta ĉiel’, ĉiu tetro glugluas pro am’.

Meine Augen gehen wohl hin, wohl her Auf dem schwarzen, weißflockigen Moor, Auf dem braunen, grünschimmernden Heidemeer, Und steigen zum Himmel empor.

La rigardo migradas kun miro kaj ĝu’ tra marĉa, blankfloka belec’, sur l’erika flormar’ sub lazura blu’, kaj ĝi ŝvebas al ĉiela altec’.

Zum Blauhimmel hin, wo ein Wölklein zieht, Wie ein Wollgrasflöckchen, so leicht; Und mein Herz, es singt ein leises Lied, Das auf zum Himmel steigt; Al la blua ĉiel’, kie vagas nubet’ kiel silkmalpeza lanflok’. El la koro elsonas etera kantet’, kiu flugas al ĉielalta lok’.

Ein leises Lied, ein stilles Lied, Ein Lied so fein und so lind Wie ein Wölklein, das über die Bläue zieht, Wie ein Wollgrasflöckchen im Wind.

Delikata kant’, tenera kant’,

kiel filigrana arĝent’,

kiel nubo migranta jen super la land’, kiel lanfloketo en vent’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26).

Arg-619-1250 (2012-10-19 23:12:16)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hermann_L% C3% B6ns . Vidu ankaŭ: http: // www. handmann. phantasus. de/ gf_ alle_birken_gruenen. html .

Traduko de la Germana poemo “Alle Birken grünen” de Hermann Löns (∗1866-08-29 – †1914-09-26) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-619-1251 (2012-10-19 23:24:27)

Tiu ĉi poemo troveblas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf . Pri Joachim Gießner vidu: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_ Giessner . La melodio - verkita de Ernst Licht - estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ allebirk. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=619&version-id=,1250,1251