1/1

N. N. 32,  N. N. 32,
En rose så jeg skyde  Elkreskis rozbranĉeto
tradukita de Thomas Laub  tradukita de Joachim Gießner

En rose så jeg skyde op af den frosne jord, alt som os fordum spåde profetens trøsteord. Den rose spired frem midt i den kolde vinter om nat ved Bethlehem.

1. Elkreskis rozbranĉeto el rozarbust’ de Di’. Aŭguro de profeto rakontis jam pri ĝi. Naskiĝis rozfloret’ meze en vintra nokto laŭ diro de profet’.

For rosen nu jeg kvæder omkap med Himlens hær: en jomfru var hans moder, Maria ren og skær. I ham brød lyset frem midt i den mørke vinter om nat ved Bethlehem.

2. Ja naskis tiu rozo - Jesaj’ prognozis ĝin - el sia korpo sproson Mari’ la virgulin’. Laŭ dipotenca vol’ ŝi naskis Di-infanon por tuta mond’ konsol’.

Den rose fin og lille har dejlig duft og skær, den lyse for os ville og sprede mørket her. I sandhed mand og Gud, af syndens nød og pine han nådig hjalp os ud.

3. Kaj tiu belfloreto tre hele lumas ĝi. Obskuron la brileto forprenas nun de ni. Vi hom’ kaj vera Di’ el pekoj kaj suferoj estas savant’ por ni.

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en la Danan de Thomas Laub.

Arg-618-1249 (2012-10-19 19:29:42)

Tiu ĉi danigo de la kanto troviĝas en http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Vidu ankaŭ: http: // da. wikisource. org/ wiki/ En_rose_ s% C3% A5_jeg_skyde kaj http: // www. ugle. dk/ en_rose_saa_jeg_skyde. html . Pri Thomas Laub vidu la retejn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Thomas_Laub .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-618-1244 (2012-10-18 21:24:22)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=1249,1244