1/2

N. N. 32,  N. N. 32,  N. N. 32,  N. N. 32,

Rozbranĉo forĝermadis Elkreskis rozbranĉeto Burĝonis rozarbedo A spotless roze is growing

tradukita de Felix Ney tradukita de Joachim Gießner tradukita de Guido Holz

tradukita de N. N. 33

Rozbranĉo

forĝermadis el trunk’ de nobelec’. Prauloj jam kantadis: de Jiŝaj ĝia spec’. Floreton portis ĝi, en akra vintro estis, Je horo de noktmez’.

1. Elkreskis rozbranĉeto el rozarbust’ de

Di’. Aŭguro de profeto rakontis jam pri ĝi. Naskiĝis rozfloret’ meze en vintra

nokto laŭ diro de profet’.

1. Burĝonis rozarbedo el delikata sin’ laŭ olda kant-

heredo, Jiŝaj la origin’; ekĝermis ĉarma

flor’ dum frosta vintro-

tempo je noktomeza hor’.

1. A Spotless Rose is growing,

Sprung from a tender root, Of ancient seers’ foresho-

wing, Of Jesse promised fruit; Its fairest bud unfolds to

light Amid the cold, cold winter, And in the dark midnight.

La branĉo anoncita Jesaja de profet’: Maria netuŝita, de kiu la floret’. Eterne volis Di’: naskinta infaneton Plej pura restis ŝi.

2. Ja naskis tiu rozo -

Jesaj’ prognozis

ĝin - el sia korpo spro-

son Mari’ la virgulin’. Laŭ dipotenca vol’ ŝi naskis Diinfanon por tuta mond’ konsol’.

2. El virgulin’ beata,

mirinda roz-arbed’, elvenis flor’ benata laŭ diro de profet’. Laŭ sankta Di-

ordon’ ŝi naskis infaneton por nia sav’ kaj

bon’.

2. The Rose which I am singing,

Whereof Isaiah said,

Is from its sweet root sprin-

ging In Mary, purest Maid; Through God’s great love

and might The Blessed Babe she bare

us In a cold, cold winter’s night.

De tiu eta floro alvenas bonodor’ Ĝi brilas en la koro, mallumon pelas for. Homido, Dia Vort’, nin el sufero helpas, De pek’ Savant’ kaj

mort’.

3. Kaj tiu belfloreto

tre hele lumas ĝi. Obskuron la brileto forprenas nun de

ni. Vi hom’ kaj vera

Di’ el pekoj kaj suferoj estas savant’ por

ni.

3. Kaj ĉi floreto belas,

amindas per par-

fum’; la nokton ĝi forpe-

las per sia brila lum’, nin helpas el mizer’, el pek’ kaj morto sa-

vas; Li, hom’ kaj Di’ en

ver’.

…  …  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Felix Ney.

Arg-618-1246 (2012-10-18 22:27:59)

Tiu ĉi Esperantigo troviĝas en la retejo http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ r/ rozbrancx1. html .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-618-1244 (2012-10-18 21:24:22)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Guido Holz (∗1920 – †1989).

Arg-618-1245 (2014-09-07 14:38:29)

Tiu ĉi kanto troviĝas en la eklezia Esperanta kantlibro “Adoru”, n-ro 223. Vidu ankaŭ la retejon http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ b/ burgxonis1. html . Pri Guido Holz vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Guido_Holz .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en la Anglan de N. N. 33.

Arg-618-1248 (2012-10-19 08:19:20)

Tiu ĉi traduko troviĝas en http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=1246,1244,1245,1248