1/2

N. N. 32,  N. N. 32,
Burĝonis rozarbedo  Rozbranĉo forĝermadis
tradukita de Guido Holz  tradukita de Felix Ney

1. Burĝonis roz-arbedo el delikata sin’ laŭ olda kant-heredo, Jiŝaj la origin’; ekĝermis ĉarma flor’ dum frosta vintro-tempo je noktomeza hor’.

Rozbranĉo forĝermadis el trunk’ de nobelec’. Prauloj jam kantadis: de Jiŝaj ĝia spec’. Floreton portis ĝi, en akra vintro estis, Je horo de noktmez’.

2. El virgulin’ beata, mirinda roz-arbed’, elvenis flor’ benata laŭ diro de profet’. Laŭ sankta Di-ordon’ ŝi naskis infaneton por nia sav’ kaj bon’.

La branĉo anoncita Jesaja de profet’: Maria netuŝita, de kiu la floret’. Eterne volis Di’: naskinta infaneton Plej pura restis ŝi.

3. Kaj ĉi floreto belas, amindas per parfum’; la nokton ĝi forpelas per sia brila lum’, nin helpas el mizer’, el pek’ kaj morto savas; Li, hom’ kaj Di’ en ver’.

De tiu eta floro alvenas bonodor’ Ĝi brilas en la koro, mallumon pelas for. Homido, Dia Vort’, nin el sufero helpas, De pek’ Savant’ kaj mort’.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Guido Holz (∗1920 – †1989).

Arg-618-1245 (2014-09-07 14:38:29)

Tiu ĉi kanto troviĝas en la eklezia Esperanta kantlibro “Adoru”, n-ro 223. Vidu ankaŭ la retejon http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ b/ burgxonis1. html . Pri Guido Holz vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Guido_Holz .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Felix Ney.

Arg-618-1246 (2012-10-18 22:27:59)

Tiu ĉi Esperantigo troviĝas en la retejo http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ r/ rozbrancx1. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=1245,1246