Inhaltsverzeichnis

Paul Gerhardt, Commit whatever grieves thee; Paul Gerhardt, Translasu ĉion, kio . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Paul Gerhardt, Commit whatever grieves thee; Paul Gerhardt, Translasu ĉion, kio  2/6
Paul Gerhardt,  Paul Gerhardt,
Commit whatever grieves thee  Translasu ĉion, kio
tradukita de Richard Jordan  tradukita de Manfredo Ratislavo

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

1. Translasu ĉion, kio Vin premas en la kor’ Al nia kara Dio, Foriĝos la dolor’. La patro, kiu movas La nubojn super ni, Li certe vojon trovas, Sur kiu iros vi.

2. Al Dio vi nur fidu, Kaj bone fartos vi ; Sur Lian verkon vidu, Miriga estas ĝi. Vi ne devigos Dion, Eĉ se vi streĉas vin; Atingos vi nenion, Se vi ne petas Lin.

3. Ho patro, kio bonas Por nia hom-natur’, Vi certe tion konas, Ni kredu tion nur. Kaj kiun Vi elektas, Kreskigas Vi fortul’, Kaj tiun Vi protektas, Ho saĝa Eternul’.

…  …

4. Ne mankas al vi vojo, Kaj ne la rimedar’ ; Ja estas por ni ĝojo Kaj beno Via far’. Labor’ kaj verko Via Tre gravas ja por ni ; Ho kara patro nia, Ne devas halti ĝi.

5. Kaj kvankam kontraŭstaras Diabloj tie ĉi, Sendube Dio faras Nur kiel volas Li. Jes, kion Li planadas Kaj kion volas Li, Finfine ja venadas Alcele tio ĉi.

6. Esperu, ho animo, Ne malesperu vi, Restadu vi sen timo, Gvidadas vin ja Di’. Se vin malbon’ insidos, Ne iru de la voj’, Vi certe iam vidos La sunon de la ĝoj’.

…  …

7. Nun bonan nokton diru Al zorgo kaj dolor’! Ĝin lasu, ĝi foriru Por ĉiam el la kor’! Vi ne konduki ĉion, Ne zorgu por la bon’! Vi lasu regi Dion. Li sidas sur la tron’.

8. Lin, Lin nur lasu fari! Li estas saĝa reg’. Vi devas mire stari Adore kaj en preĝ’. Ĉar Li laŭ Sia deco Ĝin gvidos al la fin’, Kaj la kor-premiteco Lasinta estos vin.

9. Li eble atendigos Dum kelka tempa vin, Kaj eble Li ŝajnigos Indiferenta Sin. Kaj ŝajnos, kvazaŭ volos Li ne plu savi vin, Neniam vin konsolos, Retiros de vi Sin.

…  …

10. Sed se fidele restos Vi al la patra Di’, Savita de Li estos Neatendite vi. Se malgraŭ senkulpeco Suferi devas vi, De l’ peza ŝarĝiteco Vin liberigos Li.

11. Ho ĝoju, fidelulo! Donita de l’ Sinjor’ Ja estas al piulo, Al vi la venka glor’. Folion de la palmo Mem donos Li al vi; Vi kantos laŭ la psalmo, Dankante nur al Li.

12. Ho, lasu esti fino De nia mizereg’, En via patra sino, Eĉ malgraŭ sufereg’, Restadas ni surtere Kaj post la vivo-fin’ Ĉe Vi ni estos vere; Vi ja akceptos nin.

…  …

Traduko de la Germana poemo “Befiehl du deine Wege” de Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27) en la Anglan de Richard Jordan.

Arg-546-1099 (2010-06-27 12:11:35)

Tiu ĉi angligo troviĝas en la retejo http: // www. musicanet. org/ robokopp/ hymn/ commitwh. htm .

Traduko de la Germana poemo “Befiehl du deine Wege” de Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-546-1098 (2010-07-03 14:37:37)

La unuan, la duan kaj la kvinan strofojn mi, Manfred Retzlaff, korektis lau konsiloj de s-ro pastro Albrecht Kronenberger [Albrecht. Kronenberger@ t-online. de ].