1/2

N. N. 32,  N. N. 32,  N. N. 32,
Elkreskis rozbranĉeto  Es ist ein Ros entsprungen  Jen ĉiamviva Rozo
übersetzt von Joachim Gießner  übersetzt von Leland Bryant Ross

1. Elkreskis rozbranĉeto el rozarbust’ de Di’. Aŭguro de profeto rakontis jam pri ĝi. Naskiĝis rozfloret’ meze en vintra nokto laŭ diro de profet’.

1. Es ist ein Ros entsprungen aus einer Wurzel zart, wie uns die Alten sungen, von Jesse kam die Art und hat ein Blümlein bracht mitten im kalten Winter, wohl zu der halben Nacht.

Jen ĉiamviva Rozo laŭ vorto de profet’ El la Jiŝaja ŝoso ekkreskis kun impet’. Ĝi venis, hela Flor’, en frida tempo vintra Je noktomeza hor’.

2. Ja naskis tiu rozo - Jesaj’ prognozis ĝin - el sia korpo sproson Mari’ la virgulin’. Laŭ dipotenca vol’ ŝi naskis Di-infanon por tuta mond’ konsol’.

2. Das Röslein, das ich meine, davon Jesaia sagt, ist Maria die reine, die uns das Blümlein bracht. Aus Gottes ewgem Rat hat sie ein Kind geboren und blieb ein reine Magd.

Jesaja ĝin anoncis, la menciita Flor’; Maria ĝin responsis el patrin-ama kor’. Ŝi naskis Rozon por klarigi Dian amon Je noktomeza hor’.

3. Kaj tiu belfloreto tre hele lumas ĝi. Obskuron la brileto forprenas nun de ni. Vi hom’ kaj vera Di’ el pekoj kaj suferoj estas savant’ por ni.

3. Das Blümelein so kleine, das duftet uns so süß, mit seinem hellen Scheine vertreibt’s die Finsternis: Wahr’ Mensch und wahrer Gott, hilft uns aus allem Leide, rettet von Sünd und Tod.

Ĉi tiu milda Floro per sia dolĉ-arom’ Heligas per Digloro la vojon de la hom’. Ja homo, tamen Di’, ĝi ŝarĝojn malpezigas Kaj homojn savas ĝi.

…  …  …

2/2

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Es ist ein Ros entsprungen” von N. N. 32 ins Esperanto durch Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-618-1244 (2012-10-18 21:24:22)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist N. N. 32.

Arg-618-1243 (2012-10-18 21:49:44)

Tiu ĉi kanto-teksto troviĝas en la germana evangelia eklezia kantlibro, kanto n-ro 23. Vidu ankaŭ la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Es_ist_ein_Ros_entsprungen . - La teksto troviĝas ankaŭ en la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Es ist ein Ros entsprungen” von N. N. 32 ins Esperanto durch Leland Bryant Ross (Ros’ Haruo).

Arg-618-1247 (2014-09-08 13:06:28)

Tiu ĉi traduko troviĝas en http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ j/ jencxiamv1. html . Pluaj tradukoj de la sama aŭtoro troviĝas sub http: // www. reocities. com/ cigneto/ thcbio/ r/ ros_h. html . Pri la tradukinto vidu la facebook-paĝon https: // www. facebook. com/ leland. ross/ photos .

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=1244,1243,1247