1/2

N. N. 32,  N. N. 32,  N. N. 32,
Es ist ein Ros entsprungen  Elkreskis rozbranĉeto  Rozbranĉo forĝermadis
übersetzt von Joachim Gießner  übersetzt von Felix Ney

1. Es ist ein Ros entsprungen aus einer Wurzel zart, wie uns die Alten sungen, von Jesse kam die Art und hat ein Blümlein bracht mitten im kalten Winter, wohl zu der halben Nacht.

1. Elkreskis rozbranĉeto el rozarbust’ de Di’. Aŭguro de profeto rakontis jam pri ĝi. Naskiĝis rozfloret’ meze en vintra nokto laŭ diro de profet’.

Rozbranĉo forĝermadis el trunk’ de nobelec’. Prauloj jam kantadis: de Jiŝaj ĝia spec’. Floreton portis ĝi, en akra vintro estis, Je horo de noktmez’.

2. Das Röslein, das ich meine, davon Jesaia sagt, ist Maria die reine, die uns das Blümlein bracht. Aus Gottes ewgem Rat hat sie ein Kind geboren und blieb ein reine Magd.

2. Ja naskis tiu rozo - Jesaj’ prognozis ĝin - el sia korpo sproson Mari’ la virgulin’. Laŭ dipotenca vol’ ŝi naskis Di-infanon por tuta mond’ konsol’.

La branĉo anoncita Jesaja de profet’: Maria netuŝita, de kiu la floret’. Eterne volis Di’: naskinta infaneton Plej pura restis ŝi.

3. Das Blümelein so kleine, das duftet uns so süß, mit seinem hellen Scheine vertreibt’s die Finsternis: Wahr’ Mensch und wahrer Gott, hilft uns aus allem Leide, rettet von Sünd und Tod.

3. Kaj tiu belfloreto tre hele lumas ĝi. Obskuron la brileto forprenas nun de ni. Vi hom’ kaj vera Di’ el pekoj kaj suferoj estas savant’ por ni.

De tiu eta floro alvenas bonodor’ Ĝi brilas en la koro, mallumon pelas for. Homido, Dia Vort’, nin el sufero helpas, De pek’ Savant’ kaj mort’.

…  …  …

2/2

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist N. N. 32.

Arg-618-1243 (2012-10-18 21:49:44)

Tiu ĉi kanto-teksto troviĝas en la germana evangelia eklezia kantlibro, kanto n-ro 23. Vidu ankaŭ la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Es_ist_ein_Ros_ entsprungen . - La teksto troviĝas ankaŭ en la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Es ist ein Ros entsprungen” von N. N. 32 ins Esperanto durch Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-618-1244 (2012-10-18 21:24:22)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Es ist ein Ros entsprungen” von N. N. 32 ins Esperanto durch Felix Ney.

Arg-618-1246 (2012-10-18 22:27:59)

Tiu ĉi Esperantigo troviĝas en la retejo http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ r/ rozbrancx1. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=1243,1244,1246