1/1

N. N. 32,  N. N. 32,  N. N. 32,

Es ist ein Ros entsprungen Elkreskis rozbranĉeto Burĝonis rozarbedo

tradukita de Joachim Gießner

tradukita de Guido Holz

1. Es ist ein Ros entsprungen aus einer Wurzel zart, wie uns die Alten sungen, von Jesse kam die Art und hat ein Blümlein bracht mitten im kalten Winter, wohl zu der halben Nacht.

1. Elkreskis rozbranĉeto el rozarbust’ de Di’. Aŭguro de profeto rakontis jam pri ĝi. Naskiĝis rozfloret’ meze en vintra nokto laŭ diro de profet’.

1. Burĝonis roz-arbedo

el delikata sin’

laŭ olda kant-heredo,

Jiŝaj la origin’; ekĝermis ĉarma flor’ dum frosta vintro-tempo je noktomeza hor’.

2. Das Röslein, das ich meine, davon Jesaia sagt, ist Maria die reine, die uns das Blümlein bracht. Aus Gottes ewgem Rat hat sie ein Kind geboren und blieb ein reine Magd.

2. Ja naskis tiu rozo - Jesaj’ prognozis ĝin - el sia korpo sproson Mari’ la virgulin’. Laŭ dipotenca vol’ ŝi naskis Di-infanon por tuta mond’ konsol’.

2. El virgulin’ beata, mirinda roz-arbed’, elvenis flor’ benata laŭ diro de profet’. Laŭ sankta Di-ordon’ ŝi naskis infaneton por nia sav’ kaj bon’.

3. Das Blümelein so kleine, das duftet uns so süß, mit seinem hellen Scheine vertreibt’s die Finsternis: Wahr’ Mensch und wahrer Gott, hilft uns aus allem Leide, rettet von Sünd und Tod.

3. Kaj tiu belfloreto tre hele lumas ĝi. Obskuron la brileto forprenas nun de ni. Vi hom’ kaj vera Di’ el pekoj kaj suferoj estas savant’ por ni.

3. Kaj ĉi floreto belas, amindas per parfum’; la nokton ĝi forpelas per sia brila lum’, nin helpas el mizer’, el pek’ kaj morto savas; Li, hom’ kaj Di’ en ver’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 32.

Arg-618-1243 (2012-10-18 21:49:44)

Tiu ĉi kanto-teksto troviĝas en la germana evangelia eklezia kantlibro, kanto n-ro 23. Vidu ankaŭ la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Es_ist_ein_Ros_entsprungen . - La teksto troviĝas ankaŭ en la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio.

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-618-1244 (2012-10-18 21:24:22)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Guido Holz (∗1920 – †1989).

Arg-618-1245 (2014-09-07 14:38:29)

Tiu ĉi kanto troviĝas en la eklezia Esperanta kantlibro “Adoru”, n-ro 223. Vidu ankaŭ la retejon http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ b/ burgxonis1. html . Pri Guido Holz vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Guido_Holz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=1243,1244,1245