1/2

N. N. 32,  N. N. 32,  N. N. 32,

En rose så jeg skyde Rozbranĉo forĝermadis Es ist ein Ros entsprungen

tradukita de Thomas Laub tradukita de Felix Ney

En rose så jeg skyde op af den frosne jord, alt som os fordum spåde profetens trøsteord. Den rose spired frem midt i den kolde vinter om nat ved Bethlehem.

Rozbranĉo forĝermadis el trunk’ de nobelec’. Prauloj jam kantadis: de Jiŝaj ĝia spec’. Floreton portis ĝi, en akra vintro estis, Je horo de noktmez’.

1. Es ist ein Ros entsprungen aus einer Wurzel zart, wie uns die Alten sungen, von Jesse kam die Art und hat ein Blümlein bracht mitten im kalten Winter, wohl zu der halben Nacht.

For rosen nu jeg kvæder omkap med Himlens hær: en jomfru var hans moder, Maria ren og skær. I ham brød lyset frem midt i den mørke vinter om nat ved Bethlehem.

La branĉo anoncita Jesaja de profet’: Maria netuŝita, de kiu la floret’. Eterne volis Di’: naskinta infaneton Plej pura restis ŝi.

2. Das Röslein, das ich meine, davon Jesaia sagt, ist Maria die reine, die uns das Blümlein bracht. Aus Gottes ewgem Rat hat sie ein Kind geboren und blieb ein reine Magd.

Den rose fin og lille har dejlig duft og skær, den lyse for os ville og sprede mørket her. I sandhed mand og Gud, af syndens nød og pine han nådig hjalp os ud.

De tiu eta floro alvenas bonodor’ Ĝi brilas en la koro, mallumon pelas for. Homido, Dia Vort’, nin el sufero helpas, De pek’ Savant’ kaj mort’.

3. Das Blümelein so kleine, das duftet uns so süß, mit seinem hellen Scheine vertreibt’s die Finsternis: Wahr’ Mensch und wahrer Gott, hilft uns aus allem Leide, rettet von Sünd und Tod.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en la Danan de Thomas Laub.

Arg-618-1249 (2012-10-19 19:29:42)

Tiu ĉi danigo de la kanto troviĝas en http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Vidu ankaŭ: http: // da. wikisource. org/ wiki/ En_rose_s% C3% A5_jeg_skyde kaj http: // www. ugle. dk/ en_ rose_saa_jeg_skyde. html . Pri Thomas Laub vidu la retejn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Thomas_Laub .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Felix Ney.

Arg-618-1246 (2012-10-18 22:27:59)

Tiu ĉi Esperantigo troviĝas en la retejo http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ r/ rozbrancx1. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 32.

Arg-618-1243 (2012-10-18 21:49:44)

Tiu ĉi kanto-teksto troviĝas en la germana evangelia eklezia kantlibro, kanto n-ro 23. Vidu ankaŭ la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Es_ ist_ein_Ros_entsprungen . - La teksto troviĝas ankaŭ en la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=,1249,1246,1243