1/2

N. N. 32,  N. N. 32,  N. N. 32,
Es ist ein Ros entsprungen  Rozbranĉo forĝermadis  A spotless roze is growing
tradukita de Felix Ney  tradukita de N. N. 33

1. Es ist ein Ros entsprungen aus einer Wurzel zart, wie uns die Alten sungen, von Jesse kam die Art und hat ein Blümlein bracht mitten im kalten Winter, wohl zu der halben Nacht.

Rozbranĉo forĝermadis el trunk’ de nobelec’. Prauloj jam kantadis: de Jiŝaj ĝia spec’. Floreton portis ĝi, en akra vintro estis, Je horo de noktmez’.

1. A Spotless Rose is growing, Sprung from a tender root, Of ancient seers’ foreshowing, Of Jesse promised fruit; Its fairest bud unfolds to light Amid the cold, cold winter, And in the dark midnight.

2. Das Röslein, das ich meine, davon Jesaia sagt, ist Maria die reine, die uns das Blümlein bracht. Aus Gottes ewgem Rat hat sie ein Kind geboren und blieb ein reine Magd.

La branĉo anoncita Jesaja de profet’: Maria netuŝita, de kiu la floret’. Eterne volis Di’: naskinta infaneton Plej pura restis ŝi.

2. The Rose which I am singing, Whereof Isaiah said, Is from its sweet root springing In Mary, purest Maid; Through God’s great love and might The Blessed Babe she bare us In a cold, cold winter’s night.

3. Das Blümelein so kleine, das duftet uns so süß, mit seinem hellen Scheine vertreibt’s die Finsternis: Wahr’ Mensch und wahrer Gott, hilft uns aus allem Leide, rettet von Sünd und Tod.

De tiu eta floro alvenas bonodor’ Ĝi brilas en la koro, mallumon pelas for. Homido, Dia Vort’, nin el sufero helpas, De pek’ Savant’ kaj mort’.

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 32.

Arg-618-1243 (2012-10-18 21:49:44)

Tiu ĉi kanto-teksto troviĝas en la germana evangelia eklezia kantlibro, kanto n-ro 23. Vidu ankaŭ la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Es_ist_ein_Ros_entsprungen . - La teksto troviĝas ankaŭ en la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio.

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Felix Ney.

Arg-618-1246 (2012-10-18 22:27:59)

Tiu ĉi Esperantigo troviĝas en la retejo http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ r/ rozbrancx1. html .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en la Anglan de N. N. 33.

Arg-618-1248 (2012-10-19 08:19:20)

Tiu ĉi traduko troviĝas en http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=,1243,1246,1248