1/2

N. N. 32,  N. N. 32,  N. N. 32,
Es ist ein Ros entsprungen  Burĝonis rozarbedo  Elkreskis rozbranĉeto
tradukita de Guido Holz  tradukita de Joachim Gießner

1. Es ist ein Ros entsprungen aus einer Wurzel zart, wie uns die Alten sungen, von Jesse kam die Art und hat ein Blümlein bracht mitten im kalten Winter, wohl zu der halben Nacht.

1. Burĝonis roz-arbedo el delikata sin’ laŭ olda kant-heredo, Jiŝaj la origin’; ekĝermis ĉarma flor’ dum frosta vintro-tempo je noktomeza hor’.

1. Elkreskis rozbranĉeto el rozarbust’ de Di’. Aŭguro de profeto rakontis jam pri ĝi. Naskiĝis rozfloret’ meze en vintra nokto laŭ diro de profet’.

2. Das Röslein, das ich meine, davon Jesaia sagt, ist Maria die reine, die uns das Blümlein bracht. Aus Gottes ewgem Rat hat sie ein Kind geboren und blieb ein reine Magd.

2. El virgulin’ beata, mirinda roz-arbed’, elvenis flor’ benata laŭ diro de profet’. Laŭ sankta Di-ordon’ ŝi naskis infaneton por nia sav’ kaj bon’.

2. Ja naskis tiu rozo - Jesaj’ prognozis ĝin - el sia korpo sproson Mari’ la virgulin’. Laŭ dipotenca vol’ ŝi naskis Di-infanon por tuta mond’ konsol’.

3. Das Blümelein so kleine, das duftet uns so süß, mit seinem hellen Scheine vertreibt’s die Finsternis: Wahr’ Mensch und wahrer Gott, hilft uns aus allem Leide, rettet von Sünd und Tod.

3. Kaj ĉi floreto belas, amindas per parfum’; la nokton ĝi forpelas per sia brila lum’, nin helpas el mizer’, el pek’ kaj morto savas; Li, hom’ kaj Di’ en ver’.

3. Kaj tiu belfloreto tre hele lumas ĝi. Obskuron la brileto forprenas nun de ni. Vi hom’ kaj vera Di’ el pekoj kaj suferoj estas savant’ por ni.

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 32.

Arg-618-1243 (2012-10-18 21:49:44)

Tiu ĉi kanto-teksto troviĝas en la germana evangelia eklezia kantlibro, kanto n-ro 23. Vidu ankaŭ la retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Es_ist_ein_Ros_entsprungen . - La teksto troviĝas ankaŭ en la retejo http: // ingeb. org/ spiritua/ esistein. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio.

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Guido Holz (∗1920 – †1989).

Arg-618-1245 (2014-09-07 14:38:29)

Tiu ĉi kanto troviĝas en la eklezia Esperanta kantlibro “Adoru”, n-ro 223. Vidu ankaŭ la retejon http: // www. reocities. com/ cigneto/ thctxt/ b/ burgxonis1. html . Pri Guido Holz vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Guido_Holz .

Traduko de la Germana poemo “Es ist ein Ros entsprungen” de N. N. 32 en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-618-1244 (2012-10-18 21:24:22)

Tiu  ĉi  poem-traduko  troviĝas  en

http: // www. esperanto. de/ kantoj/

index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=618&version-id=,1243,1245,1244