1/2

N. N. 31,  N. N. 31,
Dum fluas klaraj fontoj Wenn alle Brünnlein fließen

tradukita de Joachim Gießner

1. Dum fluas klaraj fontoj, Freŝiĝi volas ni. Knabinon mi ne voku, Per manoj gestas mi. Knabinon mi ne voku, Mi ne voku, Per manoj gestas mi.

1. Wenn alle Brünnlein fließen,

So muß man trinken

Wenn ich mein’n Schatz nicht rufen darf, Tu ich ihm winken, Wenn ich mein’n Schatz nicht rufen darf, Ju, ja, rufen darf, Tu ich ihm winken.

2. Per frapo de piedo Alfluas mia am’. Jen inter la knabinoj La mia estas jam. Jen inter la knabinoj Knabinoj La mia eatas jam.

2. Ja, winken mit den Äugelein,

Und treten auf den Fuß; ’s ist eine in der Stube drin, Die meine werden muß, ’s ist eine in der Stube drin, Ju, ja, Stube drin, Die meine werden muß,

3. Kaj ĉu mi ŝin ne amu? Ĉar estas ŝi anĝel’. Okuloj respegulas Bluaĵon de l’ĉiel’. Okuloj respegulas Respegulas Bluaĵon de l’ ĉiel’.

3. Warum sollt sie’s nicht werden,

Ich hab’ sie ja so gern;

Sie hat zwei blaue Äugelein, Die leuchten wie zwei Stern, Sie hat zwei blaue Äugelein, Ju, ja, Äugelein, Die leuchten wie zwei Stern.

4. La vangoj estas ruĝaj Samkiel ruĝa vin’. Pli ĉarma ne troviĝas Ol tiu belknabin’. Pli ĉarma ne troviĝas Ne troviĝas Ol tiu belknabin’.

4. Sie hat zwei rote Wängelein,

Sind röter als der Wein;

Ein solches Mädel findst du nicht Wohl unterm Sonnenschein; Ein solches Mädel findst du nicht, Ju, ja, findst du nicht, Wohl unterm Sonnenschein.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Wenn alle Brünnlein fließen” de N. N. 31 en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-617-1240 (2012-10-17 21:59:49)

Tiu ĉi kanto-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html , pli precize sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 31.

Arg-617-1239 (2012-10-17 21:48:23)

La teksto troviĝas en http: // ingeb. org/ Lieder/ wennalle. html . Tie estas aŭdebla ankaŭ la melodio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=617&version-id=1240,1239