1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,

Freŝa veturo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Milde la aero fluas, Ja printemp´ fariĝu nun! Enarbare kornoj bruas. Blua helo, brila sun´ !

Kaj la vivo plibuntiĝas, Iĝas ĝi sovaĝa flu´ , La rivero plilarĝiĝas, Kaj min logas plu kaj plu.

Kaj mi volas min ne teni, For de vi min pelas vent´ , Kaj mi lasas min fortreni, Blinda pro beata sent´ .

Voĉoplenas la aero, Flame ruĝas la ĉiel´ , Kaj min portas la rivero For al nekonata cel´ !

Traduko de la Germana poemo “Frische Fahrt” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1993-05-08.

MR-257-1d / Arg-60-117 (2003-10-26 00:28:57)

http://www.poezio.net/version?poem-id=60&version-id=117