1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
Frische Fahrt  Freŝa veturo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Laue Luft kommt blau geflossen, Frühling, Frühling soll es sein! Waldwärts Hörnerklang geschossen, Mut’ger Augen lichter Schein; Milde la aero fluas, Ja printemp´ fariĝu nun! Enarbare kornoj bruas. Blua helo, brila sun´ !

Und das Wirren bunt und bunter Wird ein magisch lichter Fluß, In die schöne Welt hinunter Lockt dich dieses Stromes Gruß.

Kaj la vivo plibuntiĝas, Iĝas ĝi sovaĝa flu´ , La rivero plilarĝiĝas, Kaj min logas plu kaj plu.

Und ich mag mich nicht bewahren! Weit von euch treibt mich der Wind, Auf dem Strome will ich fahren, Von dem Glanze selig blind!

Kaj mi volas min ne teni, For de vi min pelas vent´ , Kaj mi lasas min fortreni, Blinda pro beata sent´ .

Tausend Stimmen lockend schlagen, Hoch Aurora flammend weht, Fahre zu! Ich mag nicht fragen, Wo die Fahrt zu Ende geht!

Voĉoplenas la aero, Flame ruĝas la ĉiel´ , Kaj min portas la rivero For al nekonata cel´ !

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

MR-257-1d / Arg-60-116 (2003-10-26 00:26:51)

Traduko de la Germana poemo “Frische Fahrt” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1993-05-08.

MR-257-1d / Arg-60-117 (2003-10-26 00:28:57)

http://www.poezio.net/version?poem-id=60&version-id=116,117