1/2

Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt,
La aŭtuno  De Hiärfst

tradukita de Manfred Retzlaff

Riĉulo estas la aŭtun’! Kun korb’ kaj sako venas ĝi, Plenigas nian domon, ĝis Plenplena estas tiu ĉi.

Wat is de Hiärfst en rieken Mann! Nu kummt met Kuorf un Sack, Un kummt met Wagens, packt dat Hus Män vull bis unnner’t Dak.

Surkampe kaj en la ĝarden’ Troveblas superflu’, Kaj ankaŭ la birdetoj jen Malsatas nun ne plu.

In Feld un Gaorn, up Baum un Busk Do ligg de Üöwerflaut, Un auk de kleinen Vüögel find’t Allüöwerall iähr Braut.

Riĉulo estas la aŭtun’! La arbojn farbas ĝi, Kaj ore brilas ĉie jen Nun ĉiu arb-foli’.

Wat is de Hiärfst en rieken Mann!

He geiht düör’t gröne Holt Un streiet sacht up jedes Blatt Dat glämmergiälle Gold.

Kaj ĉion ĝi fordonas nun - Senhava restas ĝi. Bonega estas la aŭtun’! Dankemaj estu ni!^{2} Un alles, alles giff he wägg - Do steiht he blaut un blank, Wat is de Hiärfst en guedden Mann! Nu seggt auk schönen Dank!

…  …

2aŭ: Dankemaj estu ni!

2/2

Traduko de la Basgermana poemo “De Hiärfst” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2012-07-26.

Arg-600-1210 (2012-09-26 14:08:21)

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14).

Arg-600-1209 (2012-09-26 20:35:36)

Siehe auch: http: // www. muenster. org/ wibbelt/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=600&version-id=,1210,1209