1/1

Publius Ovidius Naso,  Publius Ovidius Naso,
Metamorhoses, proemium  La metamorfozoj, Antaŭparolo

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ablatum mediis opus est incudibus illud, defuit et scriptis ultima lima meis.

Estas prenita de mi de l’ amboso tiu ĉi verko, mankas pro tio al ĝi, lasta ŝlifado per mi.

Et veniam pro la\frac{1}{2}de peto laudatus abunde, non fastiditus, si tibi, lector, ero.

Kaj pardonon mi petas anstataŭ laŭdo, leganto, vi laŭdegas min ja, ne naŭziĝinte per ĝi.

Hos quoque sex versus in primi fronte libelli, si praeponendos esse putabis habe.

Prenu vi ankaŭ kun tiu la seson da tiuj ĉi versoj, meti je la komenc’ povas vi ilin ja.

Orba parente suo, quicumque volumina tangis, his saltem vestra detur in urbe locus.

Kiu ajn prenos ĉi tiujn senpatrigitajn volumojn, zorgu, ke en sia urb’ estu por ili lok’.

Quoque magis faveas: haec non sunt edit’ ab

ipso, sed quasi de domini funere rapta sui.

Pensu vi ankaŭ, ke ĝia autor’ ne eldonis la ver-

kon, ke oni ŝiris ĝin kvazaŭ el lia ŝerk’.

Quidquid in his igitur vitii rude carmen habe-

bit, emendaturus, si licuisset, eram.

Ĉiujn erarojn restintajn en mia verkaro mi estus ja foriginta, sed ne estis plu ebla al mi.

Liber primus  La unua libro

In nova fert animus mutatas dicere formas corpora: di coeptis (nam vos mutastis et illas) adspirate meis primaque ab origine mundi ad mea perpetuum deducite tempora carmen.

Diri, ke aliformiĝis la korpoj de l’ mondo, mi

emas. Dioj, vi estu favoraj al tiu ĉi mia projekto! Lasu, ĉar vi ilin ŝanĝis, soni nun tiun ĉi kanton de la komenco de l’ mondo ĝis nia nuntempa epo-

ko.

Verkinto de tiu ĉi Latina poemo estas Publius Ovidius Naso (∗-43 – †18).

MR-256-2a / Arg-59-114 (2003-10-25 23:56:10)

Traduko de la Latina poemo “Metamorhoses, proemium” de Publius Ovidius Naso (∗-43 – †18) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1992/2000.

MR-246-2a / Arg-59-115 (2003-10-26 00:16:57)

http://www.poezio.net/version?poem-id=59&version-id=114,115