1/2

Ernst Anschütz,  Ernst Anschütz,  Ernst Anschütz,
O abies  Abio ho  Abio vi

tradukita de N. N. 28 tradukita de Richard Schulz tradukita de Paul Gottfried Christaller

O abies, o abies, Quam es fideli fronde! Aestivo vires tempore Ac tum, cum ningit hieme. O abies, o abies, Quam es fideli fronde!

Abio, ho! Abio, ho! Vi estas tre fidela. Vi estas verda en somer’, En vintro kaj en primaver’. Abio, ho! Abio, ho! Vi arbo tre fidela.

Abio vi, abio vi, kun foliar fidela! Vi verdas ne nur en somer’, sed eĉ dum vintra neĝa ter’.^{2} Abio vi, abio vi, kun foliar fidela!

O abies, o abies, Quantopere me juvas! Quam saepe jam placebas mi Natali die Domini! O abies, o abies, Quantopere me juvas!

Abio, ho! Abio, ho! Vi multe al mi plachas! Vi estas ja Kristnaska ghoj’, Vi arbo apud negha voj’! Abio, ho! Abio, ho! Vi multe al mi plachas!

Abio vi, abio vi,

Al mi tre multe plaĉas. Ho, kiom ofte ĝojis mi en la kristnaska bril’ be vi! Abio vi, abio vi, Al mi tre multe plaĉas.

O abies, o abies, Me vestis vult docere, Ut spes det ac constantia Et vires et solacia. O abies, o abies, Id vestis vult docere.

Abio, ho! Abio, ho! Min vi verdul’ instruas: Ke konstantec’, ke la esper’ Konsolas nin en la mizer’. Abio, ho! Abio, ho! Min vi verdul’ instruas.

Abio vi, abio vi,

instruon donas bonan: Espero kaj la konstantec’ konservas forton de junec’. Abio vi, abio vi, instruon donas bonan.

…  …  …

2aŭ:

sed eĉ dum vintra neĝ-veter’.

Tiun version de tiu ĉi linio mi, Manfred Retzlaff, iam aŭdis.

2/2

Traduko de la Germana poemo “O Tannenbaum” de Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) en la Latinan de N. N. 28.

Arg-593-1194 (2012-12-13 12:21:43)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en la retejo http: // ingeb. org/ Lieder/ OTannenb. html .

Traduko de la Germana poemo “O Tannenbaum” de Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-593-1193 (2013-02-26 15:10:12)

Tiu chi traduko aperis en 1982/12 en la n-ro 42 de la Vestfaliaj Flugfolioj eldonitaj de Rikardo Shulco (Richard Schulz). Tie estas indikitaj ankau la muzik-notoj. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “O Tannenbaum” de Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-593-1455 (2012-12-13 18:37:04)

Tiu ĉi esperantigo de la kanto troviĝas en la retejo http: // kantaro. ikso. net/ das_ deutsche_lied_in_esperanto sub http: // kantaro. ikso. net/ abio_vi . Ĝi aperis unuafoje en la kant-libro SSas e

http://www.poezio.net/version?poem-id=593&version-id=1194,1193,1455