1/2

Ernst Anschütz,  Ernst Anschütz,  Ernst Anschütz,
O abies  O Tannenbaum  Abio vi

tradukita de N. N. 28 tradukita de Paul Gottfried Christaller

O abies, o abies, Quam es fideli fronde! Aestivo vires tempore Ac tum, cum ningit hieme. O abies, o abies, Quam es fideli fronde!

O Tannenbaum, o Tannenbaum, Wie treu sind deine Blätter! Du grünst nicht nur zur Sommerzeit, Nein auch im Winter, wenn es

schneit. O Tannenbaum o Tannenbaum, Wie treu sind deine Blätter.

Abio vi, abio vi, kun foliar fidela! Vi verdas ne nur en somer’, sed eĉ dum vintra neĝa

ter’.^{2} Abio vi, abio vi, kun foliar fidela!

O abies, o abies, Quantopere me juvas! Quam saepe jam placebas

mi Natali die Domini! O abies, o abies, Quantopere me juvas!

O Tannenbaum, o Tannenbaum! Du kannst mir sehr gefallen! Wie oft hat nicht zur Weihnachtszeit Ein Baum von dir mich hoch erfreut! O Tannenbaum, o Tannenbaum, Du kannst mir sehr gefallen!

Abio vi, abio vi,

Al mi tre multe plaĉas. Ho, kiom ofte ĝojis mi en la kristnaska bril’ be vi! Abio vi, abio vi, Al mi tre multe plaĉas.

O abies, o abies, Me vestis vult docere, Ut spes det ac constantia Et vires et solacia. O abies, o abies, Id vestis vult docere.

O Tannenbaum, o Tannenbaum! Dein Kleid will mich was lehren: Die Hoffnung und Beständigkeit Gibt Trost und Kraft zu jeder Zeit. O Tannenbaum, o Tannenbaum! Das will dein Kleid mich lehren.

Abio vi, abio vi,

instruon donas bonan: Espero kaj la konstantec’ konservas forton de junec’. Abio vi, abio vi, instruon donas bonan.

…  …  …

2aŭ:

sed eĉ dum vintra neĝ-veter’.

Tiun version de tiu ĉi linio mi, Manfred Retzlaff, iam aŭdis.

2/2

Traduko de la Germana poemo “O Tannenbaum” de Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) en la Latinan de N. N. 28.

Arg-593-1194 (2012-12-13 12:21:43)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en la retejo http: // ingeb. org/ Lieder/ OTannenb. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18).

Arg-593-1192 (2012-12-13 18:19:42)

Pri la verkinto Ernst Anschütz vidu ankaŭ la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ernst_Ansch% C3% BCtz . Tie estas indikitaj ankaŭ la muziknotoj. La melodie estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= TlaRq509zKY . La verkinto de la melodio ne estas konata. La muziknotoj troviĝas ekzemple en http: // www. lieder-archiv. de/ o_tannenbaum-notenblatt_200078. html .

Traduko de la Germana poemo “O Tannenbaum” de Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) en Esperanton de Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-593-1455 (2012-12-13 18:37:04)

Tiu ĉi esperantigo de la kanto troviĝas en la retejo http: // kantaro. ikso. net/ das_deutsche_ lied_in_esperanto sub http: // kantaro. ikso. net/ abio_vi . Ĝi aperis unuafoje en la kant-libro SSas e

http://www.poezio.net/version?poem-id=593&version-id=1194,1192,1455