1/1

Ernst Anschütz,  Ernst Anschütz,  Ernst Anschütz,
Abio ho  O abies  O Tannenbaum
tradukita de Richard Schulz tradukita de N. N. 28

Abio, ho! Abio, ho! Vi estas tre fidela. Vi estas verda en somer’, En vintro kaj en primaver’. Abio, ho! Abio, ho! Vi arbo tre fidela.

O abies, o abies,

Quam es fideli fronde! Aestivo vires tempore Ac tum, cum ningit hieme. O abies, o abies, Quam es fideli fronde!

O Tannenbaum, o Tannenbaum, Wie treu sind deine Blätter! Du grünst nicht nur zur Sommerzeit, Nein auch im Winter, wenn es

schneit. O Tannenbaum o Tannenbaum, Wie treu sind deine Blätter.

Abio, ho! Abio, ho! Vi multe al mi plachas! Vi estas ja Kristnaska

ghoj’, Vi arbo apud negha voj’! Abio, ho! Abio, ho! Vi multe al mi plachas!

O abies, o abies, Quantopere me juvas! Quam saepe jam placebas

mi Natali die Domini! O abies, o abies, Quantopere me juvas!

O Tannenbaum, o Tannenbaum! Du kannst mir sehr gefallen! Wie oft hat nicht zur Weihnachtszeit Ein Baum von dir mich hoch erfreut! O Tannenbaum, o Tannenbaum, Du kannst mir sehr gefallen!

Abio, ho! Abio, ho! Min vi verdul’ instruas: Ke konstantec’, ke la esper’ Konsolas nin en la mizer’. Abio, ho! Abio, ho! Min vi verdul’ instruas.

O abies, o abies,

Me vestis vult docere, Ut spes det ac constantia Et vires et solacia. O abies, o abies, Id vestis vult docere.

O Tannenbaum, o Tannenbaum! Dein Kleid will mich was lehren: Die Hoffnung und Beständigkeit Gibt Trost und Kraft zu jeder Zeit. O Tannenbaum, o Tannenbaum! Das will dein Kleid mich lehren.

Traduko de la Germana poemo “O Tannenbaum” de Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-593-1193 (2013-02-26 15:10:12)

Tiu chi traduko aperis en 1982/12 en la n-ro 42 de la Vestfaliaj Flugfolioj eldonitaj de Rikardo Shulco (Richard Schulz). Tie estas indikitaj ankau la muzik-notoj. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “O Tannenbaum” de Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) en la Latinan de N. N. 28.

Arg-593-1194 (2012-12-13 12:21:43)

Tiu ĉi latinigo troviĝas en la retejo http: // ingeb. org/ Lieder/ OTannenb. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18).

Arg-593-1192 (2012-12-13 18:19:42)

Pri la verkinto Ernst Anschütz vidu ankaŭ la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ernst_ Ansch% C3% BCtz . Tie estas indikitaj ankaŭ la muziknotoj. La melodie estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= TlaRq509zKY . La verkinto de la melodio ne estas konata. La muziknotoj troviĝas ekzemple en http: // www. lieder-archiv. de/ o_tannenbaum-notenblatt_200078. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=593&version-id=1193,1194,1192