1/2

Ernst Anschütz,  Ernst Anschütz,
Abio ho  Abio vi
translated by Richard Schulz  translated by Paul Gottfried Christaller

Abio, ho! Abio, ho! Vi estas tre fidela. Vi estas verda en somer’, En vintro kaj en primaver’. Abio, ho! Abio, ho! Vi arbo tre fidela.

Abio vi, abio vi, kun foliar fidela! Vi verdas ne nur en somer’, sed eĉ dum vintra neĝa ter’.^{2} Abio vi, abio vi, kun foliar fidela!

Abio, ho! Abio, ho! Vi multe al mi plachas! Vi estas ja Kristnaska ghoj’, Vi arbo apud negha voj’! Abio, ho! Abio, ho! Vi multe al mi plachas!

Abio vi, abio vi,

Al mi tre multe plaĉas. Ho, kiom ofte ĝojis mi en la kristnaska bril’ be vi! Abio vi, abio vi, Al mi tre multe plaĉas.

Abio, ho! Abio, ho! Min vi verdul’ instruas: Ke konstantec’, ke la esper’ Konsolas nin en la mizer’. Abio, ho! Abio, ho! Min vi verdul’ instruas.

Abio vi, abio vi,

instruon donas bonan: Espero kaj la konstantec’ konservas forton de junec’. Abio vi, abio vi, instruon donas bonan.

…  …

2aŭ: sed eĉ dum vintra neĝ-veter’. Tiun version de tiu ĉi linio mi, Manfred Retzlaff, iam aŭdis.

2/2

Translation of the German poem “O Tannenbaum” by Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) into Esperanto by Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-593-1193 (2013-02-26 15:10:12)

Tiu chi traduko aperis en 1982/12 en la n-ro 42 de la Vestfaliaj Flugfolioj eldonitaj de Rikardo Shulco (Richard Schulz). Tie estas indikitaj ankau la muzik-notoj. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Translation of the German poem “O Tannenbaum” by Ernst Anschütz (∗1780-10-28 – †1861-12-18) into Esperanto by Paul Gottfried Christaller (∗1860-08-21 – †1950-12-31).

Arg-593-1455 (2012-12-13 18:37:04)

Tiu ĉi esperantigo de la kanto troviĝas en la retejo http: // kantaro. ikso. net/ das_deutsche_lied_in_esperanto sub http: // kantaro. ikso. net/ abio_ vi . Ĝi aperis unuafoje en la kant-libro SSas e

http://www.poezio.net/version?poem-id=593&version-id=,1193,1455