1/3

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Johann Wolfgang von Goethe,

Elf-reĝo  Elfreĝo  Erlkönig

tradukita de Antoni Grabowski tradukita de Joachim Gießner

Kiu rajdas tra nokt’, kun

vent’ pro l’ vet’? Jen estas patro kun infanet’: Li havas knabon en zorga

pen’, Lin tenas varme en

ĉirkaŭpren’.

Rajdadas tra vent’ kaj nokt-

nebul’ la patro kun febranta etul’. La knabon firmtenas sur sia

sel’. brakŝirmas lin varme sub

mantel’.

Wer reitet so spät durch Nacht und

Wind? Es ist der Vater mit seinem Kind; Er hat den Knaben wohl in dem

Arm, Er fasst ihn sicher, er hält ihn

warm.

”Filet’, vi kial ektremis pro

tim’?“ ”Patreto, jen! elfreĝ’ en prok-

sim’! La elforeĝo, kun vost’ kaj

kron’!“ ”Filet’, ĝi estas nebulzon’.“ ”Ho fil’, vi tremas, ŝvitperlas

la frunt’‘?“ ”Jen, patro, elforeĝ’ en pro-

fund’, la elforeĝo kun kron’ kaj tre-

naĵ’.“ ”Filet’, nebul’ nur kaj ar-

baĵ’.“ Mein Sohn, was birgst du so bang

dein Gesicht? — Siehst, Vater, du den Erlkönig

nicht? Den Erlenkönig mit Kron’ und

Schweif? — Mein Sohn, es ist ein Nebelstreif. —

”Ho venu do, infan’ al mi! Mi belajn ludojn ludos kun

vi: Ĉe l’ bordo brilas kolora flor’, Mia panjo havas vestojn el

or’!“ ”Vi ĉarma knab’, ho, venu

nun, ni kune ludos en bril’ de

lun’. Kaj buntaj floroj ĝojigos

vin, orajn vestojn havas mia pa-

trin’.“ �Du liebes Kind, komm, geh mit

mir! Gar schöne Spiele spiel’ ich mit dir; Manch’ bunte Blumen sind an dem

Strand, Meine Mutter hat manch gülden

Gewand.“ —

”Patret’, ĉu vi aŭdas, ho mia

patret’, Kion promesas elfreĝ’ en se-

kret’?“ — ”Ne timu, filet’, ne timu vi, Murmuras vent’ en velka fo-

li’.“ ”Ho patro, ho patro, ĉu

aŭdas ne vi? L’elfreĝo dolĉe promesas al

mi.“ ”Karulo, trankviliĝu, infan’, susuras vento tra seka kan’.“ Mein Vater, mein Vater, und hörest

du nicht, Was Erlenkönig mir leise ver-

spricht? — Sei ruhig, bleibe ruhig, mein Kind; In dürren Blättern säuselt der

Wind. —

…  …  …

2/3

”Knabeto bela, sekvu min’, La filinoj miaj vartados vin’. La filinoj, lertaj en danca

rond-form’, Kantante, dancante vin lulos

al dorm’.“ ”Vi, ĉarma knab’, akompa-

nu min, la filinoj vartos, dorlotos

vin. La filinoj dancos en nokta

rondad’, vin lulos kaj kantos por via

dormad’“.

�Willst, feiner Knabe, du mit mir

gehn? Meine Töchter sollen dich warten

schön; Meine Töchter führen den

nächtlichen Reihn Und wiegen und tanzen und singen

dich ein.“ —

”Patret’, ĉu vi vidas, patret“,

mia kar’? En lok’ malhela jen elfinar’!” “Filet’, filet’, mi vidas precize:

2

Maljunaj salikoj ŝajnas jen grize.”

“Ho patro, ho patro,”

ĝemegas la fil’, “elfinoj jen kun obskura

bril’!” “Filet’, filet’, ekkonas mi

ĝin, salikoj la grizaj trompas nur

vin.”

Mein Vater, mein Vater, und siehst

du nicht dort Erlkönigs Töchter am düstern Ort?

— Mein Sohn, mein Sohn, ich seh’ es

genau: Es scheinen die alten Weiden so

grau. —

“Mi amas vin, ĉarma vi, mia

knabet’, Se mem vi ne iros, mi prenos

sen pet’!” “Patreto, patreto, li prenas

min for! Elfreĝo kaptas min, ho do-

lor’!”

“Mi amas vin, allogas min

via belec’, kaj se vi ne volas, vin venkos

fortec’!” “Ho, patro, li venas, nun

sentas mi lin! Elfreĝo krude perfortas

min.”

�Ich liebe dich, mich reizt deine

schöne Gestalt; Und bist du nicht willig, so brauch’

ich Gewalt.“ — Mein Vater, mein Vater, jetzt faßt

er mich an! Erlkönig hat mir ein Leids getan! —

La patro ektremis, kun gran-

da rapid’ Li rajdas, kaj plende en brak’

ĝemas l’ id’. Alvenas patr’ al hejma kort’, L’ infanon prenis jam for la

mort’.

Rapid-horora la patra ra-

jdad’ - en brak’ aŭdiĝas singulta

ĝemad’. Kun pen’ li venas ĝis la

kort’, prenita estas la knab’ - de

l’mort’.

Dem Vater grauset’s; er reitet ge-

schwind, Er hält in Armen das ächzende

Kind, Erreicht den Hof mit Mühe und

Not; In seinen Armen das Kind war tot.

…  …  …

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas por tio, ke la rimvortoj estu – same kiel en la originale – akcentataj sur la lasta silabo, jenan ŝanĝon:

�Fileto, precize mi vida ĝin:

La grizaj salikoj jen trompas vin.“

3/3

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-588-1694 (2013-02-26 14:50:24)

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-588-1242 (2012-10-18 16:09:46)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-588-1185 (2013-02-26 14:59:44)

Pri la verkinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. orgwikiJohann_ Wolfgang_von_Goethe , pri la tradukinto la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_Grabowski . Pri la balado vidu: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ ErlkГ�nig_( Ballade) . La muzikon, kiun verkis la germana komponisto Franz Schubert, oni povas aŭdi en la reta video http: // www. youtube. com/ watch? v= e40Mm8baD7A . Pri la komponisto informiĝu en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Schubert -