1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Elfreĝo  Elf-reĝo
translated by Joachim Gießner  translated by Antoni Grabowski

Rajdadas tra vent’ kaj noktnebul’ la patro kun febranta etul’. La knabon firmtenas sur sia sel’. brakŝirmas lin varme sub mantel’.

Kiu rajdas tra nokt’, kun vent’ pro l’ vet’? Jen estas patro kun infanet’: Li havas knabon en zorga pen’, Lin tenas varme en ĉirkaŭpren’.

”Ho fil’, vi tremas, ŝvitperlas la frunt’‘?“ ”Jen, patro, elforeĝ’ en profund’, la elforeĝo kun kron’ kaj trenaĵ’.“ ”Filet’, nebul’ nur kaj arbaĵ’.“ ”Filet’, vi kial ektremis pro tim’?“ ”Patreto, jen! elfreĝ’ en proksim’! La elforeĝo, kun vost’ kaj kron’!“ ”Filet’, ĝi estas nebulzon’.“

”Vi ĉarma knab’, ho, venu nun, ni kune ludos en bril’ de lun’. Kaj buntaj floroj ĝojigos vin, orajn vestojn havas mia patrin’.“ ”Ho venu do, infan’ al mi! Mi belajn ludojn ludos kun vi: Ĉe l’ bordo brilas kolora flor’, Mia panjo havas vestojn el or’!“

”Ho patro, ho patro, ĉu aŭdas ne vi? L’elfreĝo dolĉe promesas al mi.“ ”Karulo, trankviliĝu, infan’, susuras vento tra seka kan’.“ ”Patret’, ĉu vi aŭdas, ho mia patret’, Kion promesas elfreĝ’ en sekret’?“ — ”Ne timu, filet’, ne timu vi, Murmuras vent’ en velka foli’.“

”Vi, ĉarma knab’, akompanu min, la filinoj vartos, dorlotos vin. La filinoj dancos en nokta rondad’, vin lulos kaj kantos por via dormad’“.

”Knabeto bela, sekvu min’, La filinoj miaj vartados vin’. La filinoj, lertaj en danca rond-form’, Kantante, dancante vin lulos al dorm’.“

”Ho patro, ho patro,“ ĝemegas la fil’, ”elfinoj jen kun obskura bril’!“ ”Filet’, filet’, ekkonas mi ĝin, salikoj la grizaj trompas nur vin.“ ”Patret’, ĉu vi vidas, patret“, mia kar’? En lok’ malhela jen elfinar’!” “Filet’, filet’, mi vidas precize: ^{2} Maljunaj salikoj ŝajnas jen grize.”

“Mi amas vin, allogas min via belec’, kaj se vi ne volas, vin venkos fortec’!” “Ho, patro, li venas, nun sentas mi lin! Elfreĝo krude perfortas min.”

“Mi amas vin, ĉarma vi, mia knabet’, Se mem vi ne iros, mi prenos sen pet’!” “Patreto, patreto, li prenas min for! Elfreĝo kaptas min, ho dolor’!”

…  …

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas por tio, ke la rimvortoj estu – same kiel en la originale – akcentataj sur la lasta silabo, jenan ŝanĝon:

�Fileto, precize mi vida ĝin:

La grizaj salikoj jen trompas vin.“

2/2

Rapid-horora la patra rajdad’ - en brak’ aŭdiĝas singulta ĝemad’. Kun pen’ li venas ĝis la kort’, prenita estas la knab’ - de l’mort’.

La patro ektremis, kun granda rapid’ Li rajdas, kaj plende en brak’ ĝemas l’ id’. Alvenas patr’ al hejma kort’, L’ infanon prenis jam for la mort’.

Translation of the German poem “Erlkönig” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-588-1242 (2012-10-18 16:09:46)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Translation of the German poem “Erlkönig” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-588-1694 (2013-02-26 14:50:24)

http://www.poezio.net/version?poem-id=588&version-id=1242,1694