1/2

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Johann Wolfgang von Goethe,

Elfregho  Elfreĝo  Elf-reĝo
tradukita de Richard Schulz tradukita de Joachim Gießner tradukita de Antoni Grabowski

Malfrua ĉeval’ en nokta vent’? La patro estas en korturment’. Enbrake tenas infanon li, sekure, tamen kun zorg’ pri

ghi.

Rajdadas tra vent’ kaj noktne-

bul’ la patro kun febranta etul’. La knabon firmtenas sur sia

sel’. brakŝirmas lin varme sub man-

tel’.

Kiu rajdas tra nokt’, kun vent’

pro l’ vet’? Jen estas patro kun infanet’: Li havas knabon en zorga pen’, Lin tenas varme en ĉirkaŭpren’.

Fileto, kial vi timas nur? - Eksonas, paĉjo, elfa murmur’. Jen glitas reĝo kun elfoj mil. - Nebul’ ĝi estas, mia fil’. - ”Ho fil’, vi tremas, ŝvitperlas la

frunt’‘?“ ”Jen, patro, elforeĝ’ en pro-

fund’, la elforeĝo kun kron’ kaj tre-

naĵ’.“ ”Filet’, nebul’ nur kaj arbaĵ’.“ ”Filet’, vi kial ektremis pro

tim’?“ ”Patreto, jen! elfreĝ’ en prok-

sim’! La elforeĝo, kun vost’ kaj kron’!“ ”Filet’, ĝi estas nebulzon’.“

”Ho, ĉarma knabo, sekvu min! Juvelojn havas mia patrin’. Kolorajn florojn ricevos vi, Kaj vi ludos gaje kun papili’.“ ”Vi ĉarma knab’, ho, venu nun, ni kune ludos en bril’ de lun’. Kaj buntaj floroj ĝojigos vin, orajn vestojn havas mia pa-

trin’.“ ”Ho venu do, infan’ al mi! Mi belajn ludojn ludos kun vi: Ĉe l’ bordo brilas kolora flor’, Mia panjo havas vestojn el or’!“

Ho patro, ho paĉjo, la elfreĝo

jen! Li logas min for al luksa fe-

sten’! - Ne timu! Dormu, mia etul’! Susuras arboj en la nebul’. - ”Ho patro, ho patro, ĉu aŭdas

ne vi? L’elfreĝo dolĉe promesas al

mi.“ ”Karulo, trankviliĝu, infan’, susuras vento tra seka kan’.“ ”Patret’, ĉu vi aŭdas, ho mia pa-

tret’, Kion promesas elfreĝ’ en se-

kret’?“ — ”Ne timu, filet’, ne timu vi, Murmuras vent’ en velka foli’.“

”Nu venu, fajna knabo, kun

mi! La princinoj zorgos kun ĉarm’

pri vi. La princinoj dancos dumnok-

te en rond’ Kaj kante vin lulos en bela ro-

tond’.“ ”Vi, ĉarma knab’, akompanu

min, la filinoj vartos, dorlotos vin. La filinoj dancos en nokta ron-

dad’, vin lulos kaj kantos por via

dormad’“.

”Knabeto bela, sekvu min’, La filinoj miaj vartados vin’. La filinoj, lertaj en danca rond-

form’, Kantante, dancante vin lulos al

dorm’.“

…  …  …

2/2

Ho patro, ho paĉjo, filinoj de

l’ reĝ’ Insidas tie malantaŭ la heĝ’. - Mi bone vidas, mia filet’, De grizaj salikoj jen estas

aret’. - ”Ho patro, ho patro,“ ĝemegas

la fil’, ”elfinoj jen kun obskura bril’!“ ”Filet’, filet’, ekkonas mi ĝin, salikoj la grizaj trompas nur

vin.“ ”Patret’, ĉu vi vidas, patret“, mia

kar’? En lok’ malhela jen elfinar’!” “Filet’, filet’, mi vidas precize: ^{2} Maljunaj salikoj ŝajnas jen gri-

ze.”

“Mi nepre vin bezonas por mia

eskort’. Se vi ne konsentas, estiĝu per-

fort’!” - Ho patro, ho paĉjo, ve, kia

kruel’! Elfreĝo venis al sia cel’! - “Mi amas vin, allogas min via

belec’, kaj se vi ne volas, vin venkos

fortec’!” “Ho, patro, li venas, nun sentas

mi lin! Elfreĝo krude perfortas min.”

“Mi amas vin, ĉarma vi, mia

knabet’, Se mem vi ne iros, mi prenos sen

pet’!” “Patreto, patreto, li prenas min

for! Elfreĝo kaptas min, ho dolor’!”

La patro rajdas kun granda

rapid’. Li timas. En brak’ lia ĝemas

la id’. Li pene venas al la kort’. La knabon prenis jam for la

mort’.

Rapid-horora la patra rajdad’

- en brak’ aŭdiĝas singulta

ĝemad’. Kun pen’ li venas ĝis la kort’, prenita estas la knab’ - de

l’mort’.

La patro ektremis, kun granda

rapid’ Li rajdas, kaj plende en brak’

ĝemas l’ id’. Alvenas patr’ al hejma kort’, L’ infanon prenis jam for la

mort’.

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-588-1186 (2014-03-14 13:06:19)

Tiu chi traduko aperis en 1981-07-01 en la Vestfaliaj Flugfolioj, kiujn eldonis Richard Schulz (Rikardo Shulco) mem. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-588-1242 (2012-10-18 16:09:46)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-588-1694 (2013-02-26 14:50:24)

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas por tio, ke la rimvortoj estu – same kiel en la originale – akcentataj sur la lasta silabo, jenan ŝanĝon:

�Fileto, precize mi vida ĝin:

La grizaj salikoj jen trompas vin.“