1/3

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Erlkönig  Elf-reĝo  Elfregho

tradukita de Antoni Grabowski

tradukita de Richard Schulz

Wer reitet so spät durch Nacht und

Wind? Es ist der Vater mit seinem Kind; Er hat den Knaben wohl in dem

Arm, Er fasst ihn sicher, er hält ihn

warm.

Kiu rajdas tra nokt’, kun

vent’ pro l’ vet’? Jen estas patro kun infanet’: Li havas knabon en zorga

pen’, Lin tenas varme en

ĉirkaŭpren’.

Malfrua ĉeval’ en nokta

vent’? La patro estas en kortur-

ment’. Enbrake tenas infanon li, sekure, tamen kun zorg’ pri

ghi.

Mein Sohn, was birgst du so bang

dein Gesicht? — Siehst, Vater, du den Erlkönig

nicht? Den Erlenkönig mit Kron’ und

Schweif? — Mein Sohn, es ist ein Nebelstreif. — ”Filet’, vi kial ektremis pro

tim’?“ ”Patreto, jen! elfreĝ’ en prok-

sim’! La elforeĝo, kun vost’ kaj

kron’!“ ”Filet’, ĝi estas nebulzon’.“ Fileto, kial vi timas nur? - Eksonas, paĉjo, elfa mur-

mur’. Jen glitas reĝo kun elfoj

mil. - Nebul’ ĝi estas, mia fil’. -

�Du liebes Kind, komm, geh mit

mir! Gar schöne Spiele spiel’ ich mit dir; Manch’ bunte Blumen sind an dem

Strand, Meine Mutter hat manch gülden

Gewand.“ — ”Ho venu do, infan’ al mi! Mi belajn ludojn ludos kun vi: Ĉe l’ bordo brilas kolora flor’, Mia panjo havas vestojn el

or’!“ ”Ho, ĉarma knabo, sekvu

min! Juvelojn havas mia patrin’. Kolorajn florojn ricevos vi, Kaj vi ludos gaje kun papi-

li’.“

Mein Vater, mein Vater, und hörest

du nicht, Was Erlenkönig mir leise ver-

spricht? — Sei ruhig, bleibe ruhig, mein Kind; In dürren Blättern säuselt der

Wind. — ”Patret’, ĉu vi aŭdas, ho mia

patret’, Kion promesas elfreĝ’ en se-

kret’?“ — ”Ne timu, filet’, ne timu vi, Murmuras vent’ en velka fo-

li’.“ Ho patro, ho paĉjo, la el-

freĝo jen! Li logas min for al luksa fe-

sten’! - Ne timu! Dormu, mia etul’! Susuras arboj en la nebul’.

-

�Willst, feiner Knabe, du mit mir

gehn? Meine Töchter sollen dich warten

schön; Meine Töchter führen den

nächtlichen Reihn Und wiegen und tanzen und singen

dich ein.“ — ”Knabeto bela, sekvu min’, La filinoj miaj vartados vin’. La filinoj, lertaj en danca

rond-form’, Kantante, dancante vin lulos

al dorm’.“ ”Nu venu, fajna knabo, kun

mi! La princinoj zorgos kun

ĉarm’ pri vi. La princinoj dancos dum-

nokte en rond’ Kaj kante vin lulos en bela

rotond’.“

…  …  …

2/3

Mein Vater, mein Vater, und siehst

du nicht dort Erlkönigs Töchter am düstern Ort?

— Mein Sohn, mein Sohn, ich seh’ es

genau: Es scheinen die alten Weiden so

grau. — ”Patret’, ĉu vi vidas, patret“,

mia kar’? En lok’ malhela jen elfinar’!” “Filet’, filet’, mi vidas precize:

2

Maljunaj salikoj ŝajnas jen grize.”

Ho patro, ho paĉjo, filinoj

de l’ reĝ’ Insidas tie malantaŭ la

heĝ’. - Mi bone vidas, mia filet’, De grizaj salikoj jen estas

aret’. -

�Ich liebe dich, mich reizt deine

schöne Gestalt; Und bist du nicht willig, so brauch’

ich Gewalt.“ — Mein Vater, mein Vater, jetzt faßt

er mich an! Erlkönig hat mir ein Leids getan! — “Mi amas vin, ĉarma vi, mia

knabet’, Se mem vi ne iros, mi prenos

sen pet’!” “Patreto, patreto, li prenas

min for! Elfreĝo kaptas min, ho do-

lor’!”

“Mi nepre vin bezonas por

mia eskort’. Se vi ne konsentas, estiĝu

perfort’!” - Ho patro, ho paĉjo, ve, kia

kruel’! Elfreĝo venis al sia cel’! -

Dem Vater grauset’s; er reitet ge-

schwind, Er hält in Armen das ächzende

Kind, Erreicht den Hof mit Mühe und

Not; In seinen Armen das Kind war tot.

La patro ektremis, kun gran-

da rapid’ Li rajdas, kaj plende en brak’

ĝemas l’ id’. Alvenas patr’ al hejma kort’, L’ infanon prenis jam for la

mort’.

La patro rajdas kun granda

rapid’. Li timas. En brak’ lia ĝemas

la id’. Li pene venas al la kort’. La knabon prenis jam for la

mort’.

…  …  …

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas por tio, ke la rimvortoj estu – same kiel en la originale – akcentataj sur la lasta silabo, jenan ŝanĝon:

�Fileto, precize mi vida ĝin:

La grizaj salikoj jen trompas vin.“

3/3

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-588-1185 (2013-02-26 14:59:44)

Pri la verkinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. orgwikiJohann_ Wolfgang_von_Goethe , pri la tradukinto la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_Grabowski . Pri la balado vidu: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ ErlkГ�nig_( Ballade) . La muzikon, kiun verkis la germana komponisto Franz Schubert, oni povas aŭdi en la reta video http: // www. youtube. com/ watch? v= e40Mm8baD7A . Pri la komponisto informiĝu en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Schubert - Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-588-1694 (2013-02-26 14:50:24)

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-588-1186 (2014-03-14 13:06:19)

Tiu chi traduko aperis en 1981-07-01 en la Vestfaliaj Flugfolioj, kiujn eldonis Richard Schulz (Rikardo Shulco) mem. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .