1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Elfreĝo  Elfregho
tradukita de Joachim Gießner  tradukita de Richard Schulz

Rajdadas tra vent’ kaj noktnebul’ la patro kun febranta etul’. La knabon firmtenas sur sia sel’. brakŝirmas lin varme sub mantel’.

Malfrua ĉeval’ en nokta vent’? La patro estas en korturment’. Enbrake tenas infanon li, sekure, tamen kun zorg’ pri ghi.

“Ho fil’, vi tremas, ŝvitperlas la frunt’‘?” “Jen, patro, elforeĝ’ en profund’, la elforeĝo kun kron’ kaj trenaĵ’.” “Filet’, nebul’ nur kaj arbaĵ’.”

Fileto, kial vi timas nur? - Eksonas, paĉjo, elfa murmur’. Jen glitas reĝo kun elfoj mil. - Nebul’ ĝi estas, mia fil’. -

“Vi ĉarma knab’, ho, venu nun, ni kune ludos en bril’ de lun’. Kaj buntaj floroj ĝojigos vin, orajn vestojn havas mia patrin’.”

“Ho, ĉarma knabo, sekvu min! Juvelojn havas mia patrin’. Kolorajn florojn ricevos vi, Kaj vi ludos gaje kun papili’.”

“Ho patro, ho patro, ĉu aŭdas ne vi? L’elfreĝo dolĉe promesas al mi.” “Karulo, trankviliĝu, infan’, susuras vento tra seka kan’.”

Ho patro, ho paĉjo, la elfreĝo jen! Li logas min for al luksa festen’! - Ne timu! Dormu, mia etul’! Susuras arboj en la nebul’. -

“Vi, ĉarma knab’, akompanu min, la filinoj vartos, dorlotos vin. La filinoj dancos en nokta rondad’, vin lulos kaj kantos por via dormad”’.

“Nu venu, fajna knabo, kun mi! La princinoj zorgos kun ĉarm’ pri vi. La princinoj dancos dumnokte en rond’ Kaj kante vin lulos en bela rotond’.”

…  …

2/2

“Ho patro, ho patro,” ĝemegas la fil’, “elfinoj jen kun obskura bril’!” “Filet’, filet’, ekkonas mi ĝin, salikoj la grizaj trompas nur vin.”

Ho patro, ho paĉjo, filinoj de l’ reĝ’ Insidas tie malantaŭ la heĝ’. - Mi bone vidas, mia filet’, De grizaj salikoj jen estas aret’. -

“Mi amas vin, allogas min via belec’, kaj se vi ne volas, vin venkos fortec’!” “Ho, patro, li venas, nun sentas mi lin! Elfreĝo krude perfortas min.”

“Mi nepre vin bezonas por mia eskort’. Se vi ne konsentas, estiĝu perfort’!” - Ho patro, ho paĉjo, ve, kia kruel’! Elfreĝo venis al sia cel’! -

Rapid-horora la patra rajdad’ - en brak’ aŭdiĝas singulta ĝemad’. Kun pen’ li venas ĝis la kort’, prenita estas la knab’ - de l’mort’.

La patro rajdas kun granda rapid’. Li timas. En brak’ lia ĝemas la id’. Li pene venas al la kort’. La knabon prenis jam for la mort’.

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-588-1242 (2012-10-18 16:09:46)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-588-1186 (2014-03-14 13:06:19)

Tiu chi traduko aperis en 1981-07-01 en la Vestfaliaj Flugfolioj, kiujn eldonis Richard Schulz (Rikardo Shulco) mem. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .