1/3

Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,

Elfreĝo  Erlkönig  Elfregho

tradukita de Joachim Gießner

tradukita de Richard Schulz

Rajdadas tra vent’ kaj nokt-

nebul’ la patro kun febranta etul’. La knabon firmtenas sur sia

sel’. brakŝirmas lin varme sub

mantel’.

Wer reitet so spät durch Nacht und

Wind? Es ist der Vater mit seinem Kind; Er hat den Knaben wohl in dem

Arm, Er fasst ihn sicher, er hält ihn warm.

Malfrua ĉeval’ en nokta

vent’? La patro estas en kortur-

ment’. Enbrake tenas infanon li, sekure, tamen kun zorg’ pri

ghi.

“Ho fil’, vi tremas, ŝvitperlas

la frunt’‘?” “Jen, patro, elforeĝ’ en pro-

fund’, la elforeĝo kun kron’ kaj tre-

naĵ’.” “Filet’, nebul’ nur kaj ar-

baĵ’.”

Mein Sohn, was birgst du so bang

dein Gesicht? — Siehst, Vater, du den Erlkönig

nicht? Den Erlenkönig mit Kron’ und

Schweif? — Mein Sohn, es ist ein Nebelstreif. — Fileto, kial vi timas nur? - Eksonas, paĉjo, elfa mur-

mur’. Jen glitas reĝo kun elfoj mil.

- Nebul’ ĝi estas, mia fil’. -

“Vi ĉarma knab’, ho, venu

nun, ni kune ludos en bril’ de lun’. Kaj buntaj floroj ĝojigos

vin, orajn vestojn havas mia pa-

trin’.”

�Du liebes Kind, komm, geh mit mir! Gar schöne Spiele spiel’ ich mit dir; Manch’ bunte Blumen sind an dem

Strand, Meine Mutter hat manch gülden

Gewand.“ — “Ho, ĉarma knabo, sekvu

min! Juvelojn havas mia patrin’. Kolorajn florojn ricevos vi, Kaj vi ludos gaje kun papi-

li’.”

“Ho patro, ho patro, ĉu

aŭdas ne vi? L’elfreĝo dolĉe promesas al

mi.” “Karulo, trankviliĝu, infan’, susuras vento tra seka kan’.”

Mein Vater, mein Vater, und hörest

du nicht, Was Erlenkönig mir leise verspricht?

— Sei ruhig, bleibe ruhig, mein Kind; In dürren Blättern säuselt der

Wind. — Ho patro, ho paĉjo, la el-

freĝo jen! Li logas min for al luksa fe-

sten’! - Ne timu! Dormu, mia etul’! Susuras arboj en la nebul’. -

…  …  …

2/3

“Vi, ĉarma knab’, akompanu

min, la filinoj vartos, dorlotos vin. La filinoj dancos en nokta

rondad’, vin lulos kaj kantos por via

dormad”’.

�Willst, feiner Knabe, du mit mir

gehn? Meine Töchter sollen dich warten

schön; Meine Töchter führen den

nächtlichen Reihn Und wiegen und tanzen und singen

dich ein.“ — “Nu venu, fajna knabo, kun

mi! La princinoj zorgos kun

ĉarm’ pri vi. La princinoj dancos dum-

nokte en rond’ Kaj kante vin lulos en bela

rotond’.”

“Ho patro, ho patro,”

ĝemegas la fil’, “elfinoj jen kun obskura

bril’!” “Filet’, filet’, ekkonas mi ĝin, salikoj la grizaj trompas nur

vin.”

Mein Vater, mein Vater, und siehst

du nicht dort Erlkönigs Töchter am düstern Ort?

— Mein Sohn, mein Sohn, ich seh’ es

genau: Es scheinen die alten Weiden so

grau. — Ho patro, ho paĉjo, filinoj de

l’ reĝ’ Insidas tie malantaŭ la heĝ’.

- Mi bone vidas, mia filet’, De grizaj salikoj jen estas

aret’. -

“Mi amas vin, allogas min

via belec’, kaj se vi ne volas, vin venkos

fortec’!” “Ho, patro, li venas, nun sen-

tas mi lin! Elfreĝo krude perfortas

min.”

�Ich liebe dich, mich reizt deine

schöne Gestalt; Und bist du nicht willig, so brauch’

ich Gewalt.“ — Mein Vater, mein Vater, jetzt faßt

er mich an! Erlkönig hat mir ein Leids getan! — “Mi nepre vin bezonas por

mia eskort’. Se vi ne konsentas, estiĝu

perfort’!” - Ho patro, ho paĉjo, ve, kia

kruel’! Elfreĝo venis al sia cel’! -

Rapid-horora la patra ra-

jdad’ - en brak’ aŭdiĝas singulta

ĝemad’. Kun pen’ li venas ĝis la kort’, prenita estas la knab’ - de

l’mort’.

Dem Vater grauset’s; er reitet ge-

schwind, Er hält in Armen das ächzende

Kind, Erreicht den Hof mit Mühe und Not; In seinen Armen das Kind war tot.

La patro rajdas kun granda

rapid’. Li timas. En brak’ lia ĝemas

la id’. Li pene venas al la kort’. La knabon prenis jam for la

mort’.

…  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-588-1242 (2012-10-18 16:09:46)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-588-1185 (2013-02-26 14:59:44)

Pri la verkinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. orgwikiJohann_ Wolfgang_von_Goethe , pri la tradukinto la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_Grabowski . Pri la balado vidu: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ ErlkГ�nig_( Ballade) . La muzikon, kiun verkis la germana komponisto Franz Schubert, oni povas aŭdi en la reta video http: // www. youtube. com/ watch? v= e40Mm8baD7A . Pri la komponisto informiĝu en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Schubert - Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-588-1186 (2014-03-14 13:06:19)

Tiu chi traduko aperis en 1981-07-01 en la Vestfaliaj Flugfolioj, kiujn eldonis Richard Schulz (Rikardo Shulco) mem. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .