1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Elfregho  Elf-reĝo  Elfreĝo
tradukita de Richard Schulz  tradukita de Antoni Grabowski  tradukita de Joachim Gießner

Malfrua ĉeval’ en nokta vent’? La patro estas en korturment’. Enbrake tenas infanon li, sekure, tamen kun zorg’ pri ghi.

Kiu rajdas tra nokt’, kun vent’ pro l’ vet’? Jen estas patro kun infanet’: Li havas knabon en zorga pen’, Lin tenas varme en ĉirkaŭpren’.

Rajdadas tra vent’ kaj noktnebul’

la patro kun febranta etul’. La knabon firmtenas sur sia sel’. brakŝirmas lin varme sub mantel’.

Fileto, kial vi timas nur? - Eksonas, paĉjo, elfa murmur’. Jen glitas reĝo kun elfoj mil. - Nebul’ ĝi estas, mia fil’. - ”Filet’, vi kial ektremis pro tim’?“ ”Patreto, jen! elfreĝ’ en proksim’! La elforeĝo, kun vost’ kaj kron’!“ ”Filet’, ĝi estas nebulzon’.“ ”Ho fil’, vi tremas, ŝvitperlas la frunt’‘?“ ”Jen, patro, elforeĝ’ en profund’, la elforeĝo kun kron’ kaj trenaĵ’.“ ”Filet’, nebul’ nur kaj arbaĵ’.“

”Ho, ĉarma knabo, sekvu min! Juvelojn havas mia patrin’. Kolorajn florojn ricevos vi, Kaj vi ludos gaje kun papili’.“ ”Ho venu do, infan’ al mi! Mi belajn ludojn ludos kun vi: Ĉe l’ bordo brilas kolora flor’, Mia panjo havas vestojn el or’!“ ”Vi ĉarma knab’, ho, venu nun, ni kune ludos en bril’ de lun’. Kaj buntaj floroj ĝojigos vin, orajn vestojn havas mia patrin’.“

Ho patro, ho paĉjo, la elfreĝo jen! Li logas min for al luksa festen’! - Ne timu! Dormu, mia etul’! Susuras arboj en la nebul’. - ”Patret’, ĉu vi aŭdas, ho mia patret’, Kion promesas elfreĝ’ en sekret’?“ — ”Ne timu, filet’, ne timu vi, Murmuras vent’ en velka foli’.“ ”Ho patro, ho patro, ĉu aŭdas ne vi? L’elfreĝo dolĉe promesas al mi.“ ”Karulo, trankviliĝu, infan’, susuras vento tra seka kan’.“

”Nu venu, fajna knabo, kun mi! La princinoj zorgos kun ĉarm’ pri vi. La princinoj dancos dumnokte en rond’ Kaj kante vin lulos en bela rotond’.“ ”Knabeto bela, sekvu min’, La filinoj miaj vartados vin’. La filinoj, lertaj en danca rond-form’, Kantante, dancante vin lulos al dorm’.“ ”Vi, ĉarma knab’, akompanu min, la filinoj vartos, dorlotos vin. La filinoj dancos en nokta rondad’, vin lulos kaj kantos por via dormad’“.

…  …  …

2/2

Ho patro, ho paĉjo, filinoj de l’ reĝ’ Insidas tie malantaŭ la heĝ’. - Mi bone vidas, mia filet’, De grizaj salikoj jen estas aret’. - ”Patret’, ĉu vi vidas, patret“, mia kar’? En lok’ malhela jen elfinar’!” “Filet’, filet’, mi vidas precize: ^{2} Maljunaj salikoj ŝajnas jen grize.”

“Ho patro, ho patro,” ĝemegas la fil’, “elfinoj jen kun obskura bril’!” “Filet’, filet’, ekkonas mi ĝin, salikoj la grizaj trompas nur vin.”

“Mi nepre vin bezonas por mia eskort’. Se vi ne konsentas, estiĝu perfort’!” - Ho patro, ho paĉjo, ve, kia kruel’! Elfreĝo venis al sia cel’! - “Mi amas vin, ĉarma vi, mia knabet’, Se mem vi ne iros, mi prenos sen pet’!” “Patreto, patreto, li prenas min for! Elfreĝo kaptas min, ho dolor’!”

“Mi amas vin, allogas min via belec’, kaj se vi ne volas, vin venkos fortec’!” “Ho, patro, li venas, nun sentas mi lin! Elfreĝo krude perfortas min.”

La patro rajdas kun granda rapid’. Li timas. En brak’ lia ĝemas la id’. Li pene venas al la kort’. La knabon prenis jam for la mort’.

La patro ektremis, kun granda rapid’ Li rajdas, kaj plende en brak’ ĝemas l’ id’. Alvenas patr’ al hejma kort’, L’ infanon prenis jam for la mort’.

Rapid-horora la patra rajdad’ - en brak’ aŭdiĝas singulta ĝemad’. Kun pen’ li venas ĝis la kort’, prenita estas la knab’ - de l’mort’.

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-588-1186 (2014-03-14 13:06:19)

Tiu chi traduko aperis en 1981-07-01 en la Vestfaliaj Flugfolioj, kiujn eldonis Richard Schulz (Rikardo Shulco) mem. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-588-1694 (2013-02-26 14:50:24)

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-

22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-588-1242 (2012-10-18 16:09:46)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas por tio, ke la rimvortoj estu – same kiel en la originale – akcentataj sur la lasta silabo, jenan ŝanĝon: �Fileto, precize mi vida ĝin: La grizaj salikoj jen trompas vin.“