1/3

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Wolfgang von Goethe,
Erlkönig  Elfregho  Elf-reĝo  Elfreĝo
tradukita de Richard Schulz  tradukita de Antoni Grabowski  tradukita de Joachim Gießner

Wer reitet so spät durch Nacht und Wind? Es ist der Vater mit seinem Kind; Er hat den Knaben wohl in dem Arm, Er fasst ihn sicher, er hält ihn warm.

Malfrua ĉeval’ en nokta vent’? La patro estas en korturment’. Enbrake tenas infanon li, sekure, tamen kun zorg’ pri ghi.

Kiu rajdas tra nokt’, kun vent’ pro

l’ vet’? Jen estas patro kun infanet’: Li havas knabon en zorga pen’, Lin tenas varme en ĉirkaŭpren’.

Rajdadas tra vent’ kaj noktnebul’ la patro kun febranta etul’. La knabon firmtenas sur sia sel’. brakŝirmas lin varme sub mantel’.

Mein Sohn, was birgst du so bang dein Ge-

sicht? — Siehst, Vater, du den Erlkönig nicht? Den Erlenkönig mit Kron’ und Schweif? — Mein Sohn, es ist ein Nebelstreif. — Fileto, kial vi timas nur? - Eksonas, paĉjo, elfa murmur’. Jen glitas reĝo kun elfoj mil. - Nebul’ ĝi estas, mia fil’. - ”Filet’, vi kial ektremis pro tim’?“ ”Patreto, jen! elfreĝ’ en proksim’! La elforeĝo, kun vost’ kaj kron’!“ ”Filet’, ĝi estas nebulzon’.“ ”Ho fil’, vi tremas, ŝvitperlas la

frunt’‘?“ ”Jen, patro, elforeĝ’ en profund’, la elforeĝo kun kron’ kaj trenaĵ’.“ ”Filet’, nebul’ nur kaj arbaĵ’.“

�Du liebes Kind, komm, geh mit mir! Gar schöne Spiele spiel’ ich mit dir; Manch’ bunte Blumen sind an dem Strand, Meine Mutter hat manch gülden Gewand.“

— ”Ho, ĉarma knabo, sekvu min! Juvelojn havas mia patrin’. Kolorajn florojn ricevos vi, Kaj vi ludos gaje kun papili’.“ ”Ho venu do, infan’ al mi! Mi belajn ludojn ludos kun vi: Ĉe l’ bordo brilas kolora flor’, Mia panjo havas vestojn el or’!“ ”Vi ĉarma knab’, ho, venu nun, ni kune ludos en bril’ de lun’. Kaj buntaj floroj ĝojigos vin, orajn vestojn havas mia patrin’.“

Mein Vater, mein Vater, und hörest du

nicht, Was Erlenkönig mir leise verspricht? — Sei ruhig, bleibe ruhig, mein Kind; In dürren Blättern säuselt der Wind. — Ho patro, ho paĉjo, la elfreĝo jen! Li logas min for al luksa festen’!

- Ne timu! Dormu, mia etul’! Susuras arboj en la nebul’. - ”Patret’, ĉu vi aŭdas, ho mia patret’, Kion promesas elfreĝ’ en sekret’?“ — ”Ne timu, filet’, ne timu vi, Murmuras vent’ en velka foli’.“ ”Ho patro, ho patro, ĉu aŭdas ne

vi? L’elfreĝo dolĉe promesas al mi.“ ”Karulo, trankviliĝu, infan’, susuras vento tra seka kan’.“

…  …  …  …

2/3

�Willst, feiner Knabe, du mit mir gehn? Meine Töchter sollen dich warten schön; Meine Töchter führen den nächtlichen

Reihn Und wiegen und tanzen und singen dich

ein.“ — ”Nu venu, fajna knabo, kun mi! La princinoj zorgos kun ĉarm’ pri

vi. La princinoj dancos dumnokte en

rond’ Kaj kante vin lulos en bela ro-

tond’.“ ”Knabeto bela, sekvu min’, La filinoj miaj vartados vin’. La filinoj, lertaj en danca rond-

form’, Kantante, dancante vin lulos al

dorm’.“ ”Vi, ĉarma knab’, akompanu min, la filinoj vartos, dorlotos vin. La filinoj dancos en nokta ron-

dad’, vin lulos kaj kantos por via dor-

mad’“.

Mein Vater, mein Vater, und siehst du

nicht dort Erlkönigs Töchter am düstern Ort? — Mein Sohn, mein Sohn, ich seh’ es genau: Es scheinen die alten Weiden so grau. — Ho patro, ho paĉjo, filinoj de l’

reĝ’ Insidas tie malantaŭ la heĝ’. - Mi bone vidas, mia filet’, De grizaj salikoj jen estas aret’. - ”Patret’, ĉu vi vidas, patret“, mia

kar’? En lok’ malhela jen elfinar’!” “Filet’, filet’, mi vidas precize: ^{2} Maljunaj salikoj ŝajnas jen grize.”

“Ho patro, ho patro,” ĝemegas la

fil’, “elfinoj jen kun obskura bril’!” “Filet’, filet’, ekkonas mi ĝin, salikoj la grizaj trompas nur vin.”

�Ich liebe dich, mich reizt deine schöne Ge-

stalt; Und bist du nicht willig, so brauch’ ich Ge-

walt.“ — Mein Vater, mein Vater, jetzt faßt er mich

an! Erlkönig hat mir ein Leids getan! — “Mi nepre vin bezonas por mia es-

kort’. Se vi ne konsentas, estiĝu per-

fort’!” - Ho patro, ho paĉjo, ve, kia kruel’! Elfreĝo venis al sia cel’! - “Mi amas vin, ĉarma vi, mia kna-

bet’, Se mem vi ne iros, mi prenos sen

pet’!” “Patreto, patreto, li prenas min for! Elfreĝo kaptas min, ho dolor’!”

“Mi amas vin, allogas min via be-

lec’, kaj se vi ne volas, vin venkos for-

tec’!” “Ho, patro, li venas, nun sentas mi

lin! Elfreĝo krude perfortas min.”

…  …  …  …

2Mi, Manfred Retzlaff, proponas por tio, ke la rimvortoj estu – same kiel en la originale – akcentataj sur la lasta silabo, jenan ŝanĝon: �Fileto, precize mi vida ĝin: La grizaj salikoj jen trompas vin.“

3/3

Dem Vater grauset’s; er reitet geschwind, Er hält in Armen das ächzende Kind, Erreicht den Hof mit Mühe und Not; In seinen Armen das Kind war tot.

La patro rajdas kun granda ra-

pid’. Li timas. En brak’ lia ĝemas la

id’. Li pene venas al la kort’. La knabon prenis jam for la

mort’.

La patro ektremis, kun granda ra-

pid’ Li rajdas, kaj plende en brak’ ĝemas

l’ id’. Alvenas patr’ al hejma kort’, L’ infanon prenis jam for la mort’.

Rapid-horora la patra rajdad’ - en brak’ aŭdiĝas singulta ĝemad’. Kun pen’ li venas ĝis la kort’, prenita estas la knab’ - de l’mort’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-588-1185 (2013-02-26 14:59:44)

Pri la verkinto vidu la retejon http: // de. wikipedia. orgwikiJohann_ Wolfgang_von_Goethe , pri la tradukinto la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_Grabowski . Pri la balado vidu: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ ErlkГ�nig_( Ballade) . La muzikon, kiun verkis la germana komponisto Franz Schubert, oni povas aŭdi en la reta video http: // www. youtube. com/ watch? v= e40Mm8baD7A . Pri la komponisto informiĝu en http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Franz_Schubert - Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26).

Arg-588-1186 (2014-03-14 13:06:19)

Tiu chi traduko aperis en 1981-07-01 en la Vestfaliaj Flugfolioj, kiujn eldonis Richard Schulz (Rikardo Shulco) mem. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-588-1694 (2013-02-26 14:50:24)

Traduko de la Germana poemo “Erlkönig” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-588-1242 (2012-10-18 16:09:46)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .