1/1

Joachim Ringelnatz,  Joachim Ringelnatz,
Valoras tamen  Es lohnt sich doch

translated by Manfredo Ratislavo

Valoras tamen nian penon, ke ni plisimpliĝu je pretentoj niaj. Kaj estas ne grandanimeco, se toleras ni la kredon de aliaj.

Ein lohnt sich doch, ein wenig lieb zu sein Und alles auf das Einfachste zu schrauben. Und es ist gar nicht Großmut zu verzeihn, Daß andere ganz anders als wir glauben.

Kaj se la diro veras, ke natur‘ pasio estas – bona aŭ malbona – enlaĉa nodo malligeblas nur ^{3} per amo kaj trankvil‘ memdona. ^{4} Und stimmte es, daß Leidenschaft Natur Bedeutete im Guten wie im Bösen, Ist doch ein Knoten in dem Schuhband nur Mit Ruhe und mit Liebe aufzulösen.

Translation of the German poem “Es lohnt sich doch” by Joachim Ringelnatz (Hans Bötticher, ∗1883 – †1934) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 1984-07.

MR-189-3 / Arg-585-1179 (2012-05-14 21:31:12)

Author of this German poem is Joachim Ringelnatz (Hans Bötticher, ∗1883 – †1934).

Arg-585-1178 (2012-05-14 21:25:25)

3aŭ: solveblas nodo en ŝubendo nur 4aŭ: trankvile kaj per am’ memdona.

http://www.poezio.net/version?poem-id=585&version-id=1179,1178