1/4

Friedrich Wilhelm Weber,  Friedrich Wilhelm Weber,

Dreizehnlinden, Kapitel 9, Auf Waldes Pfaden Dektritilio, ĉapitro 9, Sur arbaraj padoj

tradukita de Manfred Retzlaff

1 Achtsam kann das Reh sich hüten Vor des Bären plumper Tatze; Schwerlich, bückt es sich zum Brunnen, Vor dem Sprung der falschen Katze. - 1 Gardi je urs-piedego povas sin la kapreolo, sed ne kontraŭ kato, kiu ĝin atakas je la kolo. -

2 Elmar, zieh den Gurt dir fester, Wenn du gehst zum wilden Walde: Schwarze Elben, schwärzre Menschen Lauern an der Bergeshalde. - 2 Se vi iras tra arbaro, gardu vin sur vojoj viaj: Fiaj elfoj estas tie, nigraj homoj eĉ pli fiaj. -

3 Wilder Wald! Die müde Sonne Ruht’ an nackten Felsenwänden, Um den letzten blauen Glocken Ihre letzte Gunst zu spenden.

3 Sovaĝej’! La laca suno kuŝas sur rokvandoj vastaj, por regali lastajn florojn per favoroj siaj lastaj.

4 Scharfes Schwirren durch die Wipfel In dem herbstlich harten Laube Und vom Buchenhang der kurze Flügelschlag der Ringeltaube; 4 Siblas tra la arbopintoj de l’ fagaro, la trankvila, de l’ kolombo, la sovaĝa, kurta, klaka bat’ flugila.

5 Dann am Ast des Spechtes Hacken, Fern der schrille Schrei der Dohlen; Dann ein langes schweres Seufzen Wie des Berges Atemholen; 5 Pego hakas, fore sonas de l’ monedoj la kriĉado; kaj jen, kvazaŭ monto spirus, longa, peza suspirado.

6 Dann um Enzian und Quendel Wilder Bienen leises Summen; Dann ein Habichtskreisch, und wieder Tiefes Schweigen und Verstummen. - 6 Zumas nur abeloj cirkaŭ genciano kaj serpilo, krias akcipitro ie, ree muto kaj trankvilo. -

7 Elmar, zieh den Gurt dir fester! - Langsam schritt er durch die Gründe, Menschenferne, wo geborgen Sich begegnen Hirsch und Hinde.

7 Gardu vin, Elmar’! - Li iris malrapide tra l’ ravinoj, kie for de l’ homoj kunen venas cervoj kaj cervinoj.

8 Ging er auf der Spur des Wildes, Um zur Lust ein Tier zu töten? O, er wollt’ en heil’ger Stätte Sich entsündigen und beten. - 8 Ĉu li volis sekvi beston, pro plezuro ĝin mortigi? Ho, li volis en sanktejo preĝi kaj sin senpekigi. -

…  …

2/4

9 Grüne Lichtung! In der Mitte Stand die graue Donnereiche, Riesenhaft vor allen Riesen Auf und ab im Gaubereiche.

9 Venis li al senarbejo verda jen en la arbaro, kaj sur tiu staris meze ega kverko de Donaro. ^{3}

10 Hehr und breit wie Tempelhallen Wölbte sich das Astgeschlinge, Altgeweiht, von Frevlerhänden Nie verletzt mit Beil und Klinge.

10 Larĝe kiel templa halo volbis sin branĉaro ĝia, sanktigita, ne lezita de hakil’ au klingo ia.

11 Denn nach Sag’ und Väterglauben War sie eines Gottes Eigen, Der da rauscht’ im dunkeln Wipfel, Der da weht’ in Stamm und Zweigen.

11 Lau saga’ kaj patra kredo estis ĝi propraj’ de dio, susuranta kaj en trunko kaj en branĉo kaj folio.

12 Elmar nahte sonder Waffen, Hänfne Schnur an beiden Händen; Selbstlos, arm, freiwillig unfrei Soll der Mensch sich aufwärts wenden.

12 Tien iris nun Elmaro, senarmile, manligite; propravole mallibera supren li sin turnis rite.

13 Also mit gebeugtem Haupte Stand er in des Gottes Frieden: �Zürnst du, daß ich bei den Fremden Deinen Dienst so lang gemieden?

13 Staris kun klinita kapo li en la sanktejo dia, diris li: �Tro longe venis mi ne plu al servo via.

14 O, ich höre, wie dein Unmut Schilt und schauert durch die Blätter: Wenn mich Erdgeborne hassen, Seid mir hold, ihr guten Götter!

14 Ho, mi aŭdas, ke kolero via tremas tra l’ folioj! Se malamas min teruloj, min favoru, bonaj dioj!

15 Lief ein Knab’ in Busch und Ranken, Fortgelockt vom Vogelsange, Kommt er heim mit wunden Füßen, Zankt die Mutter, doch nicht lange.

15 Se en la arbaron iris, knab’, de birda kant’ logita, lin insultas, sed ne longe, la patrino afliktita.

16 Komm’ ich heim mit wundem Herzen, Zürnen magst du, doch nicht grollen; Wie ein heilig Wasser läutert Tränenflut den Reuevollen.

16 Vi koleru, sed ne troe, venas mi kun vunda koro; ĉar purigas pentemulon ja la fluo de la ploro.

17 Du, der Eine, den ich suche, Du, der Ew’ge, der nicht altet, Der in Huld der Sonne droben Und der Menschenlose waltet; 17 Ho, vi Eternulo, kiun serĉas mi el tuta koro, kiu vi la sunon regas kaj homsortojn kun favoro;

…  …

3Tio estas kverko konsekrita al la dio Donaro.

3/4

18 Du, der dort im Wipfe säuselt, Der in ahnungsvoller Nähe Rätsel wispelt, die ich höre, Deren Sinn ich nicht verstehe:

18 kiu vi al mi proksime flustras ion arbopinte, kies sencon tamen mi ja ne komprenas, gin aŭdinte;

19 Bist du Wodan, bist du Donar? Namen sind es leeren Schalles: Du bist du, der Unerkannte, Unbegriffne, Eins und Alles!

19 ĉu Votano, ĉu Donaro estas via nom’, ho Dio? Estas vi neekkonita, unusola, same ĉio!

20 Hier, wo auf geweihtem Grunde Du nur und der Wald mich hören, Bring’ ich dar ein reines Opfer: All mein Sehnen und Begehren!

20 Tie ĉi sur konsekrita grundo mi al vi oferas ĉion, kion mi sopiras, ĉion, kion mi esperas!

21 All mein armes Glück, des Herzens Wünsche, die mich von dir schieden, Dürft’ ich auch Erfüllung hoffen, Geb’ ich hin, gib du mir Frieden!

21 Mi rezignas pri feliĉo, dezirante vian gracon; mi fordonas la sopiron, donu vi al mi nur pacon!

22 Gott, mein Gott, ich will entsagen!“ - Horch, da knickt’ es in den Büschen, Scharfes Klirren, Sehnenschwirren Und Gezisch wie Schlangenzischen.

22 Volas mi abnegacii!“ - Jen rompiĝas la silento! Jen kraket’ kaj kordosiblo kiel siblo de serpento!

23 Elmar wankte; nah dem Herzen Steckt’ ein Pfeil; die Viperzunge Riß er aus, und in die Birken Stürmt’ er wie der Wolf in Sprunge.

23 Sanceliĝis jen Elmaro, sag’ en lia brust’ fiksiĝis, tiun elŝirinte salte en densejon li eniĝis.

24 Schnelle Flucht und rasche Folge: Jetzt! - er hielt ihn am Genicke: �Königsbote, Meuchelmörder, Du? - Das heiß’ ich Frankentücke!

24 Fuĝo kaj rapida sekvo! Kaptis lin Elmar’: �Murdisto!“ - kriis li - �Vi maliculo! Vi, de l’ rego mesaĝisto?

25 Als zum offnen Kampf dich luden Rab und ich auf Schwert und Lanze, Drücktest du dich, feiger Prahler, Hinter deiner Sendung Schanze, 25 Kiam mi al malfermita vokis vin batal-defio, vi fanfaronul’ retiris vin post via komisio!

26 Uns zum Heil: dein Blut, des Schurken, Lautre Waffen mußt’ es schänden: Geh, es mag ein Knecht dich würgen! Geh, du magst am Zaun verenden!

26 Sed feliĉe! Malhonorus mian glavon sango via! De servisto strangolite mortu ja kanajlo tia!

…  …

4/4

27 Zittre nicht, schier möcht’ ich lachen; Werde kühner; sieh, ich bleibe Scheu wie einem Pestbefallnen, Armer Mann, dir weit vom Leibe!

27 Vi ne tremu! Mi ne tuŝos

vin, samkiel oni restas for de iu, kiu de la pesto infektita estas.

28 War kein Schalk so schlecht und käuflich, Dunkelwerk für dich zu üben, Daß du selbst mit ew’ger Schande Deinen Wappenschild beschrieben?

28 Ĉu ne aĉeteblis iu? Ĉu ne trovis vi friponon, ke al vi vi propramane malhonoris la blazonon?

29 Bist du stumm?“ - Mit irren Augen Stand der Wicht, verstört und bange; Seiner Hand entglitt der Bogen, Alles Blut der hohlen Wange.

28 Mute lin rigardis tiu,

furioze kaj timide; glitis suben lia arko, staris ili vid-al-vide.

30 Stotternd rief er: �Falk, ich könnte Dich auf Haut und Haar verklagen, Dich auf Hals und Hand, du Stolzer!“ Elmar sprach: �Ich kann es tragen!“ - 30 Balbutante vokis Gero: �Antau tribunalon venos vi! Mi tie vin akuzos!“ Jen Elmar’: �Mi gin eltenos!“ -

31 �Kränkst du mich, den Königsboten, Königsbann wird dich vernichten; Unser ist die Macht im Lande!“ Elmar sprach: �Die Götter richten!

31 �Se vi min ofendos, tiam ^{4}

neniigos proskripcio

reĝa vin, ĉar ni potencas!“ Jen Elmaro: �Juĝos dio!

32 Heb dich fort!“ Der Frank entschlüpfte Durchs Gebüsch mit heiserm Fluche, Und der Schrei der wilden Katze Kreitschte von der nächsten Buche.

32 Kuru for!“ - La Frank’ forfuĝis kun malben’ tra l’ arbustaro; de l’ sovaĝa kato krio raŭke sonis el fagaro.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Friedrich Wilhelm Weber (Frederiko Vilhelmo Vebero, ∗1813-12-25 – †1894-04.05).

Arg-582-1173 (2012-04-26 10:14:37)

Traduko de la Germana poemo “Dreizehnlinden, Kapitel 9, Auf Waldes Pfaden” de Friedrich Wilhelm Weber (Frederiko Vilhelmo Vebero, ∗1813-12-25 – †1894-04.05) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-582-1174 (2012-04-26 10:40:44)

4 �Se vi lezos min, vin reĝa neniigos proskripcio; la potenco estas nia!“ Jen Elmaro: �Juĝos dio!“