1/4

Friedrich Wilhelm Weber,  Friedrich Wilhelm Weber,

Dektritilio, ĉapitro 9, Sur arbaraj padoj Dreizehnlinden, Kapitel 9, Auf Waldes Pfaden

tradukita de Manfred Retzlaff

1 Gardi je urs-piedego povas sin la kapreolo, sed ne kontraŭ kato, kiu ĝin atakas je la kolo. - 1 Achtsam kann das Reh sich hüten Vor des Bären plumper Tatze; Schwerlich, bückt es sich zum Brunnen, Vor dem Sprung der falschen Katze. -

2 Se vi iras tra arbaro, gardu vin sur vojoj viaj: Fiaj elfoj estas tie, nigraj homoj eĉ pli fiaj. - 2 Elmar, zieh den Gurt dir fester, Wenn du gehst zum wilden Walde: Schwarze Elben, schwärzre Menschen Lauern an der Bergeshalde. -

3 Sovaĝej’! La laca suno kuŝas sur rokvandoj vastaj, por regali lastajn florojn per favoroj siaj lastaj.

3 Wilder Wald! Die müde Sonne Ruht’ an nackten Felsenwänden, Um den letzten blauen Glocken Ihre letzte Gunst zu spenden.

4 Siblas tra la arbopintoj de l’ fagaro, la trankvila, de l’ kolombo, la sovaĝa, kurta, klaka bat’ flugila.

4 Scharfes Schwirren durch die Wipfel In dem herbstlich harten Laube Und vom Buchenhang der kurze Flügelschlag der Ringeltaube;

5 Pego hakas, fore sonas de l’ monedoj la kriĉado; kaj jen, kvazaŭ monto spirus, longa, peza suspirado.

5 Dann am Ast des Spechtes Hacken, Fern der schrille Schrei der Dohlen; Dann ein langes schweres Seufzen Wie des Berges Atemholen;

6 Zumas nur abeloj cirkaŭ genciano kaj serpilo, krias akcipitro ie, ree muto kaj trankvilo. - 6 Dann um Enzian und Quendel Wilder Bienen leises Summen; Dann ein Habichtskreisch, und wieder Tiefes Schweigen und Verstummen. -

7 Gardu vin, Elmar’! - Li iris malrapide tra l’ ravinoj, kie for de l’ homoj kunen venas cervoj kaj cervinoj.

7 Elmar, zieh den Gurt dir fester! - Langsam schritt er durch die Gründe, Menschenferne, wo geborgen Sich begegnen Hirsch und Hinde.

8 Ĉu li volis sekvi beston, pro plezuro ĝin mortigi? Ho, li volis en sanktejo preĝi kaj sin senpekigi. - 8 Ging er auf der Spur des Wildes, Um zur Lust ein Tier zu töten? O, er wollt’ en heil’ger Stätte Sich entsündigen und beten. -

…  …

2/4

9 Venis li al senarbejo verda jen en la arbaro, kaj sur tiu staris meze ega kverko de Donaro. ^{3} 9 Grüne Lichtung! In der Mitte Stand die graue Donnereiche, Riesenhaft vor allen Riesen Auf und ab im Gaubereiche.

10 Larĝe kiel templa halo volbis sin branĉaro ĝia, sanktigita, ne lezita de hakil’ au klingo ia.

10 Hehr und breit wie Tempelhallen Wölbte sich das Astgeschlinge, Altgeweiht, von Frevlerhänden Nie verletzt mit Beil und Klinge.

11 Lau saga’ kaj patra kredo estis ĝi propraj’ de dio, susuranta kaj en trunko kaj en branĉo kaj folio.

11 Denn nach Sag’ und Väterglauben War sie eines Gottes Eigen, Der da rauscht’ im dunkeln Wipfel, Der da weht’ in Stamm und Zweigen.

12 Tien iris nun Elmaro, senarmile, manligite; propravole mallibera supren li sin turnis rite.

12 Elmar nahte sonder Waffen, Hänfne Schnur an beiden Händen; Selbstlos, arm, freiwillig unfrei Soll der Mensch sich aufwärts wenden.

13 Staris kun klinita kapo li en la sanktejo dia, diris li: �Tro longe venis mi ne plu al servo via.

13 Also mit gebeugtem Haupte Stand er in des Gottes Frieden: �Zürnst du, daß ich bei den Fremden Deinen Dienst so lang gemieden?

14 Ho, mi aŭdas, ke kolero via tremas tra l’ folioj! Se malamas min teruloj, min favoru, bonaj dioj!

14 O, ich höre, wie dein Unmut Schilt und schauert durch die Blätter: Wenn mich Erdgeborne hassen, Seid mir hold, ihr guten Götter!

15 Se en la arbaron iris, knab’, de birda kant’ logita, lin insultas, sed ne longe, la patrino afliktita.

15 Lief ein Knab’ in Busch und Ranken, Fortgelockt vom Vogelsange, Kommt er heim mit wunden Füßen, Zankt die Mutter, doch nicht lange.

16 Vi koleru, sed ne troe, venas mi kun vunda koro; ĉar purigas pentemulon ja la fluo de la ploro.

16 Komm’ ich heim mit wundem Herzen, Zürnen magst du, doch nicht grollen; Wie ein heilig Wasser läutert Tränenflut den Reuevollen.

17 Ho, vi Eternulo, kiun serĉas mi el tuta koro, kiu vi la sunon regas kaj homsortojn kun favoro; 17 Du, der Eine, den ich suche, Du, der Ew’ge, der nicht altet, Der in Huld der Sonne droben Und der Menschenlose waltet;

…  …

3Tio estas kverko konsekrita al la dio Donaro.

3/4

18 kiu vi al mi proksime flustras ion arbopinte, kies sencon tamen mi ja ne komprenas, gin aŭdinte; 18 Du, der dort im Wipfe säuselt, Der in ahnungsvoller Nähe Rätsel wispelt, die ich höre, Deren Sinn ich nicht verstehe:

19 ĉu Votano, ĉu Donaro estas via nom’, ho Dio? Estas vi neekkonita, unusola, same ĉio!

19 Bist du Wodan, bist du Donar? Namen sind es leeren Schalles: Du bist du, der Unerkannte, Unbegriffne, Eins und Alles!

20 Tie ĉi sur konsekrita grundo mi al vi oferas ĉion, kion mi sopiras, ĉion, kion mi esperas!

20 Hier, wo auf geweihtem Grunde Du nur und der Wald mich hören, Bring’ ich dar ein reines Opfer: All mein Sehnen und Begehren!

21 Mi rezignas pri feliĉo, dezirante vian gracon; mi fordonas la sopiron, donu vi al mi nur pacon!

21 All mein armes Glück, des Herzens Wünsche, die mich von dir schieden, Dürft’ ich auch Erfüllung hoffen, Geb’ ich hin, gib du mir Frieden!

22 Volas mi abnegacii!“ - Jen rompiĝas la silento! Jen kraket’ kaj kordosiblo kiel siblo de serpento!

22 Gott, mein Gott, ich will entsagen!“ - Horch, da knickt’ es in den Büschen, Scharfes Klirren, Sehnenschwirren Und Gezisch wie Schlangenzischen.

23 Sanceliĝis jen Elmaro, sag’ en lia brust’ fiksiĝis, tiun elŝirinte salte en densejon li eniĝis.

23 Elmar wankte; nah dem Herzen Steckt’ ein Pfeil; die Viperzunge Riß er aus, und in die Birken Stürmt’ er wie der Wolf in Sprunge.

24 Fuĝo kaj rapida sekvo! Kaptis lin Elmar’: �Murdisto!“

- kriis li - �Vi maliculo! Vi, de l’ rego mesaĝisto?

24 Schnelle Flucht und rasche Folge: Jetzt! - er hielt ihn am Genicke: �Königsbote, Meuchelmörder, Du? - Das heiß’ ich Frankentücke!

25 Kiam mi al malfermita vokis vin batal-defio, vi fanfaronul’ retiris vin post via komisio!

25 Als zum offnen Kampf dich luden Rab und ich auf Schwert und Lanze, Drücktest du dich, feiger Prahler, Hinter deiner Sendung Schanze,

26 Sed feliĉe! Malhonorus mian glavon sango via! De servisto strangolite mortu ja kanajlo tia!

26 Uns zum Heil: dein Blut, des Schurken, Lautre Waffen mußt’ es schänden: Geh, es mag ein Knecht dich würgen! Geh, du magst am Zaun verenden!

…  …

4/4

27 Vi ne tremu! Mi ne tuŝos vin, samkiel oni restas for de iu, kiu de la pesto infektita estas.

27 Zittre nicht, schier möcht’ ich lachen; Werde kühner; sieh, ich bleibe Scheu wie einem Pestbefallnen, Armer Mann, dir weit vom Leibe!

28 Ĉu ne aĉeteblis iu? Ĉu ne trovis vi friponon, ke al vi vi propramane malhonoris la blazonon?

28 War kein Schalk so schlecht und käuflich, Dunkelwerk für dich zu üben, Daß du selbst mit ew’ger Schande Deinen Wappenschild beschrieben?

28 Mute lin rigardis tiu, furioze kaj timide; glitis suben lia arko, staris ili vid-al-vide.

29 Bist du stumm?“ - Mit irren Augen Stand der Wicht, verstört und bange; Seiner Hand entglitt der Bogen, Alles Blut der hohlen Wange.

30 Balbutante vokis Gero: �Antau tribunalon venos vi! Mi tie vin akuzos!“ Jen Elmar’: �Mi gin eltenos!“ - 30 Stotternd rief er: �Falk, ich könnte Dich auf Haut und Haar verklagen, Dich auf Hals und Hand, du Stolzer!“ Elmar sprach: �Ich kann es tragen!“ -

31 �Se vi min ofendos, tiam ^{4} neniigos proskripcio reĝa vin, ĉar ni potencas!“ Jen Elmaro: �Juĝos dio!

31 �Kränkst du mich, den Königsboten, Königsbann wird dich vernichten; Unser ist die Macht im Lande!“ Elmar sprach: �Die Götter richten!

32 Kuru for!“ - La Frank’ forfuĝis kun malben’ tra l’ arbustaro; de l’ sovaĝa kato krio raŭke sonis el fagaro.

32 Heb dich fort!“ Der Frank entschlüpfte Durchs Gebüsch mit heiserm Fluche, Und der Schrei der wilden Katze Kreitschte von der nächsten Buche.

Traduko de la Germana poemo “Dreizehnlinden, Kapitel 9, Auf Waldes Pfaden” de Friedrich Wilhelm Weber (Frederiko Vilhelmo Vebero, ∗1813-12-25 – †1894-04.05) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-582-1174 (2012-04-26 10:40:44)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Friedrich Wilhelm Weber (Frederiko Vilhelmo Vebero, ∗1813-12-25 – †1894-04.05).

Arg-582-1173 (2012-04-26 10:14:37)

4 �Se vi lezos min, vin reĝa neniigos proskripcio; la potenco estas nia!“ Jen Elmaro: �Juĝos dio!“