1/1

Annette von Droste-Hülshoff,  Annette von Droste-Hülshoff,
Mit einem Feldblumenstrauß  Kun bukedo de kampfloroj

tradukita de Manfredo Ratislavo

Und ob der Maien stürmen will mit Regenguß und Hagelschlag wie ein verspäteter April: er hat doch einen schönen Tag.

Kaj kvankam estas ŝtorma Maj’,

pluvegas kaj eĉ hajlas ĝi, ja tamen estas bela kaj ĝojiga unu tag’ por mi.

Hat einen Tag, der schlimme Mai, viel lieber als das ganze Jahr, und wo es schien mir einerlei, ob trüb der Himmel oder klar.

Ja estas unu tago de ĉi aĉa Majo kara pli, ĉu brilas la ĉiel’ aŭ ne, egalas tio ja al mi.

Und ist er trübe auch, ich fand mein Sträußlein doch in Wald und Ried und kann doch küssen deine Hand und sagen dir ein schlichtes Lied.

Ne povis ĝi deteni min, kampflorbukedon trovis mi,^{2} kisante vin, mi donas ĝin kun tiu simpla kant’ al vi.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24).

MR-244-2a / Arg-56-108 (2003-10-25 20:46:51)

Traduko de la Germana poemo “Mit einem Feldblumenstrauß” de Annette von Droste-Hülshoff (∗1797-01-10 – †1848-05-24) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1991-05.

MR-244-2a / Arg-56-109 (2003-10-25 20:54:37)

2aŭ: bukedon mian trovis mi,

http://www.poezio.net/version?poem-id=56&version-id=,108,109