Inhaltsverzeichnis

Johann Wolfgang von Goethe, Limoj de l’homaro . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2

Johann Wolfgang von Goethe, Limoj de l’homaro  2/3

Johann Wolfgang von Goethe,

Limoj de l’homaro

translated by Alexander Taussig

Se la praega Sankta la patro .................. El nuboj rulsonaj Sendas fulmbenojn Super la teron, Mi de l’vestaĵo Lia la randon Kisas timeme, Fidon en brusto.

Ĉar kun la dioj Sin ne komparu Homa estaĵ’! Se lia verto Tuŝas la stelojn Tiam nenie Plandoj malcertaj Povas sin kroĉi Kaj kun li ludas Nuboj kaj ventoj.

Se li kun ostoj Firmaj, fortikaj Staras sur tero Daŭre fondita, Li ne kapablas Eĉ sin kompari Nek kun la kverko Nek kun la vito.

Kio distingas Diojn de l’homoj? Ke antaŭ tiuj Migras ondaro, Eterna torent’: Ondo nin levas, Ond’ nin englutas, Ni alfundiĝas.

…

Johann Wolfgang von Goethe, Limoj de l’homaro  3/3

Rondo malvasta Vivon limigas Nian kaj multaj Generacioj Daŭre viciĝas Al ĉeno senfina De la ekzisto.

Translation of the German poem “Grenzen der Menschheit” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Alexander Taussig (∗1865-08-24).

Arg-493-961 (2009-08-17 13:25:21)

Pri la tradukinto Alexander Taussig vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Alexander_Taussig . Lia traduko troviĝas en www. literaturo. dk , en http: // www. literaturo. dk/ limoj. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=493&version-id=961