1/2

Carl Riedel,  Carl Riedel,  Carl Riedel,
Kommet, ihr Hirten Venu, paŝtistoj Nesem vám noviny

tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de N. N. 44

Kommet, ihr Hirten, Ihr Männer und Fraun! Kommet, das liebliche Kindlein zu schaun! Christus, der Herr, Ist heute geboren, Den Gott zum Heiland Euch hat erkoren. |: Fürchtet euch nicht! :| Venu, paŝtistoj, Vi homoj al ni! Venu kaj vidu La filon de Di’! Kristo hodiaŭ Por vi naskiĝis, Via Savanto Li elektiĝis. |: Ne timu vi! :| Nesem vám noviny, poslouchejte, z betlémské krajiny, pozor dejte. slyšte je pilně a neomylně, rozjímejte.

Lasset uns sehen In Bethlehems Stall, Was uns verheißen Der himmlische Schall! Was wir dort finden, Lasset uns künden, Lasset uns preisen In frommen Weisen. |: Allelujah! :| Venu rigardi Vi tion kun ni, Kion promesis Ĉiel-melodi’! Kion vi trovos. Ni diskonigu, Kaj la Sinjoron Ni honorigu! |: Haleluja! :| Syna porodila čistá Panna, v jesličky vložila Krista Pána. Jej obvinula a zavinula, plenčičkama.

Wahrlich, die Engel Verkündigen heut Bethlehems Hirtenvolk Gar große Freud: Nun soll es werden Frieden auf Erden, Den Menschen allen Ein Wohlgefallen. |: Ehre sei Gott! :| Estas ĝojego Por la paŝtistar’, La sciigaĵo De la anĝelar’: Inter la homoj Nun iĝu paco Kaj sur la tero La Dia graco. |: Al Di’ honor! :| K němuž to andělé z nebe přisli, i také pastýři jsou se sešli. Jeho vítali, jeho chválili, dary nesli.

Andělé v oblacích

prozpěvují, narození Páně ohlašují, že jest narozen, v jeslích položen, oznamují.

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Carl Riedel (∗1827-10.05 – †1888-06-03).

Arg-565-1139 (2012-12-26 14:08:58)

Vidu ankaŭ la retejon http: // ingeb. org/ spiritua/ kommetih. html kaj la muziknotojn jen: http: // www. lieder-archiv. de/ lieder/ show_song. php? ix= 200038 . Aŭdeblas la melodio jen: http: // ingeb. org/ Lieder/ kommetih. mid . Vidu ankaŭ: http: // www. lieder-archiv. de/ kommet_ihr_ hirten-notenblatt_200038. html .

Traduko de la Germana poemo “Kommet, ihr Hirten” de Carl Riedel (∗1827-10.05 – †1888-06-03) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1982.

MR-014-3 / Arg-565-1140 (2010-09-20 10:01:32)

La  muziknotojn  vidu

jen: http: // www. lieder-archiv. de/ lieder/ show_song. php? ix= 200038 .

Traduko de la Germana poemo “Kommet, ihr Hirten” de Carl Riedel (∗1827-10.05 – †1888-06-03) en ĉeĥa de N. N. 44.

Arg-565-1460 (2012-12-26 12:32:12)

Vidu ankaŭ: http: // archiv. radio. cz/ christmas/ koleda/ k1. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=565&version-id=,1139,1140,1460