1/1

Joseph Freiherr von Eichendorff,  Joseph Freiherr von Eichendorff,
La mateno  Der Morgen

tradukita de Manfred Retzlaff

La unua sunradi’ Flugas tra la valo ĉi, Eksusuras la arbaro Kaj ekflugas la birdaro.

Fliegt der erste Morgenstrahl Durch das stille Nebeltal, Rauscht erwachend Wald und Hügel: Wer da fliegen kann, nimmt Flügel!

Kaj pro ĝoj’ eksaltas la Homo kaj ekkrias: Ja Same min kantad’ flugigas, De la ter’ ĝi min malligas.

Und sein Hütlein in die Luft

Wirft der Mensch vor Lust und ruft: Hat Gesang doch auch noch Schwingen, Nun, so will ich fröhlich singen!

Eksteren hom’! Vi vidos ja: Se io nokte premis vin, Foriĝos ĝi! Facile la Mateno rebonigos ĝin.

Hinaus, o Mensch, weit in die Welt, Bangt dir das Herz in krankem Mut; Nichts ist so trüb in Nacht gestellt, Der Morgen leicht macht’s wieder gut.

Traduko de la Germana poemo “Der Morgen” de Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-560-1132 (2014-04-23 17:24:27)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Joseph Freiherr von Eichendorff (∗1788-03-10 – †1857-11-26).

Arg-560-1131 (2014-04-23 17:23:59)

Pri la muzik-notoj vidu la retejon http: // books. google. de/ books? id= oY5 AQAAQBAJ&pg= PP3&lpg= PP3&dq= Fliegt+ der+ er te+ Morgenstrahl&source= bl&ots= S14xiPsGn5 sig= eJjPzGD0TRQMjEn3B2-PgwtiyO8&hl= de&sa X&ei= fNpXU6OUEsqZtAbI24GoCw&redir_esc= y# v= onepage&q= Fliegt derersteMorgenstrahl&f= false .

http://www.poezio.net/version?poem-id=560&version-id=,1132,1131