1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[En Majo, kiam ĉiuj]  [En la monat’ belega, Maj’]
tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Ludwig Emil Meier

En Majo, kiam ĉiuj burĝonoj malfermiĝis, en mia koro tiam la amo ekfloriĝis.

En la monat’ beleg, Maj’, Dum ĉie brilas floro, La amo ekvekiĝis, ja, Ankaŭ en mia koro.

En Majo, kiam ĉiuj birdetoj sin aŭdigis, al ŝi deziron mian sopiran mi sciigis.

En la monat’ beleg, Maj’, Dum la birdara kanto, Mi ekkonfesis al ŝi, ke Mi estas ŝin amanto!

Traduko de la Germana poemo “[Im wunderschönen Monat Mai]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-556-1125 (2010-09-14 15:51:15)

Traduko de la Germana poemo “[Im wunderschönen Monat Mai]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919).

Arg-556-1124 (2010-09-14 15:46:07)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] La origina germana-lingva versio de Heinrich Heine troviĝas en ties verko “Buch der Lieder”, sekcio “Lyrisches Intermezzo”, sekcio I. - Informoj pri la tradukinto Ludwig Emil Meier troviĝas en la vikipedia retejo http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Emil_Meier .

http://www.poezio.net/version?poem-id=556&version-id=1125,1124