1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[Im wunderschönen Monat Mai] [En la monat’ belega, Maj’]

tradukita de Ludwig Emil Meier

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Knospen sprangen, Da ist in meinem Herzen Die Liebe aufgegangen.

En la monat’ beleg, Maj’, Dum ĉie brilas floro, La amo ekvekiĝis, ja, Ankaŭ en mia koro.

Im wunderschönen Monat Mai, Als alle Vögel sangen, Da hab ich ihr gestanden Mein Sehnen und Verlangen.

En la monat’ beleg, Maj’, Dum la birdara kanto, Mi ekkonfesis al ŝi, ke Mi estas ŝin amanto!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-556-1123 (2010-09-14 13:07:49)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Lyrisches Intermezzo“, Nr. I.

Traduko de la Germana poemo “[Im wunderschönen Monat Mai]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919).

Arg-556-1124 (2010-09-14 15:46:07)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] La origina germana-lingva versio de Heinrich Heine troviĝas en ties verko “Buch der Lieder”, sekcio “Lyrisches Intermezzo”, sekcio I. - Informoj pri la tradukinto Ludwig Emil Meier troviĝas en la vikipedia retejo http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Emil_Meier .

http://www.poezio.net/version?poem-id=556&version-id=1123,1124