1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[En la monat’ belega, Maj’]  [En Majo, kiam ĉiuj]
übersetzt von Ludwig Emil Meier  übersetzt von Manfred Retzlaff

En la monat’ beleg, Maj’, Dum ĉie brilas floro, La amo ekvekiĝis, ja, Ankaŭ en mia koro.

En Majo, kiam ĉiuj burĝonoj malfermiĝis, en mia koro tiam la amo ekfloriĝis.

En la monat’ beleg, Maj’, Dum la birdara kanto, Mi ekkonfesis al ŝi, ke Mi estas ŝin amanto!

En Majo, kiam ĉiuj birdetoj sin aŭdigis, al ŝi deziron mian sopiran mi sciigis.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “[Im wunderschönen Monat Mai]” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919).

Arg-556-1124 (2010-09-14 15:46:07)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] La origina germana-lingva versio de Heinrich Heine troviĝas en ties verko “Buch der Lieder”, sekcio “Lyrisches Intermezzo”, sekcio I. - Informoj pri la tradukinto Ludwig Emil Meier troviĝas en la vikipedia retejo http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_Emil_Meier .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “[Im wunderschönen Monat Mai]” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-556-1125 (2010-09-14 15:51:15)

http://www.poezio.net/version?poem-id=556&version-id=,1124,1125