1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[Karulin’, vi devas diri]  [Diru vi, ho karulino]
übersetzt von Leopold Blumental  übersetzt von Manfred Retzlaff

Karulin’, vi devas diri, Ĉu ne sonĝo estas vi, En somera tag’ florinta El poeta fantazi’?

Diru vi, ho karulino, Nun al mi, ĉu estas vi Sonĝobild’ el mia sino, El poeta fantazi’?

Ne! erar’! ... Buŝeton tian, Sorĉon de la okulet’, Tiel dolĉan knabineton Ne ekkreos la poet’!

Sed ne! Tian infaneton, Tian ravan brilon de La okuloj, la buŝeton, Kreas la poeto ne.

Nur vampirojn, baziliskojn, Monstrojn, idojn de malam’, Nur terurajn fablajn bestojn, Poetara kreas flam’!

Baziliskojn, vampiraĉojn, Drakojn, de l’ infero la Plej timigajn fi-bestaĉojn Kreas la poeto ja.

Vin do ... kaj ruzecon vian Ĉe anĝela vizaĝet’, La rigardojn piajn .., falsajn ... Ne eksonĝos la poet’!

Sed ne! Vin, malicon vian, La vizaĝon ravan, - ve! – La rigardon false pian Kreas la poeto ne.

…  …

2/2

Übersetzung des deutschen Gedichtes “[Liebste, sollst mir heute sagen]” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Leopold Blumental (Leo Belmont, ∗1865-03-08 – †1941-10-19).

Arg-555-1122 (2010-09-13 22:21:04)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] La germanan originan version verkitan de Heinrich Heine vidu: “Buch der Lieder”, sekcio “Lyrisches Intermezzo”, n-ro XVI. - Informoj pri la tradukinto Leopold Blumental (kaŝnomo: Leo Belmont) troviĝas en la vikipedia retejo http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Leo_Belmont .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “[Liebste, sollst mir heute sagen]” von Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-555-1120 (2010-09-13 20:55:11)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaj suferoj - romancoj“, n-ro XVI.

http://www.poezio.net/version?poem-id=555&version-id=1122,1120