1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[Karulin’, vi devas diri]  [Liebste, sollst mir heute sagen]  [Diru vi, ho karulino]
tradukita de Leopold Blumental  tradukita de Manfred Retzlaff

Karulin’, vi devas diri, Ĉu ne sonĝo estas vi, En somera tag’ florinta El poeta fantazi’?

Liebste, sollst mir heute sagen: Bist du nicht ein Traumgebild, Wie’s in schwülen Sommertagen Aus dem Hirn des Dichters quillt?

Diru vi, ho karulino, Nun al mi, ĉu estas vi Sonĝobild’ el mia sino, El poeta fantazi’?

Ne! erar’! ... Buŝeton tian, Sorĉon de la okulet’, Tiel dolĉan knabineton Ne ekkreos la poet’!

Aber nein, ein solches Mündchen, Solcher Augen Zauberlicht, Solch ein liebes, süßes Kindchen, Das erschafft der Dichter nicht.

Sed ne! Tian infaneton, Tian ravan brilon de La okuloj, la buŝeton, Kreas la poeto ne.

Nur vampirojn, baziliskojn, Monstrojn, idojn de malam’, Nur terurajn fablajn bestojn, Poetara kreas flam’!

Basilisken und Vampire, Lindenwürm und Ungeheur, Solche schlimmen Fabeltiere Die erschafft des Dichters Feur.

Baziliskojn, vampiraĉojn, Drakojn, de l’ infero la Plej timigajn fi-bestaĉojn Kreas la poeto ja.

Vin do ... kaj ruzecon vian Ĉe anĝela vizaĝet’, La rigardojn piajn .., falsajn ... Ne eksonĝos la poet’!

Aber dich und deine Tücke, Und dein holdes Angesicht, Und die falschen frommen Blicke - Das erschafft der Dichter nicht.

Sed ne! Vin, malicon vian, La vizaĝon ravan, - ve! – La rigardon false pian Kreas la poeto ne.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “[Liebste, sollst mir heute sagen]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Blumental (Leo Belmont, ∗1865-03-08 – †1941-10-19).

Arg-555-1122 (2010-09-13 22:21:04)

Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la libreto “H. Heine - Libro de Kantoj”, eldonita en 1911 de la “Esperanto-Propaganda Instituto” (Leipzig, Kaiser-Wilhelm-Str.15), 2a eldono. [Sur la frontpaĝo de la kajero estas malsupre indikita ankaŭ: Eldonejo Rothermel, Friedrichswerth (Thüringen) kaj supre: Popola Biblioteko Esperantista n-ro 2.] La germanan originan version verkitan de Heinrich Heine vidu: “Buch der Lieder”, sekcio “Lyrisches Intermezzo”, n-ro XVI. - Informoj pri la tradukinto Leopold Blumental (kaŝnomo: Leo Belmont) troviĝas en la vikipedia retejo http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Leo_Belmont .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-555-1119 (2010-09-13 20:50:23)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Junge Leiden – Romanzen“, Nr. XVI.

Traduko de la Germana poemo “[Liebste, sollst mir heute sagen]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-555-1120 (2010-09-13 20:55:11)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaj suferoj - romancoj“, n-ro XVI.

http://www.poezio.net/version?poem-id=555&version-id=1122,1119,1120