1/1

Heinrich Heine,

[Diru vi, ho karulino]

tradukita de Manfred Retzlaff

Diru vi, ho karulino, Nun al mi, ĉu estas vi Sonĝobild’ el mia sino, El poeta fantazi’?

Sed ne! Tian infaneton, Tian ravan brilon de La okuloj, la buŝeton, Kreas la poeto ne.

Baziliskojn, vampiraĉojn, Drakojn, de l’ infero la Plej timigajn fi-bestaĉojn Kreas la poeto ja.

Sed ne! Vin, malicon vian, La vizaĝon ravan, - ve! – La rigardon false pian Kreas la poeto ne.

Traduko de la Germana poemo “[Liebste, sollst mir heute sagen]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-555-1120 (2010-09-13 20:55:11)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaj suferoj - romancoj“, n-ro XVI.

http://www.poezio.net/version?poem-id=555&version-id=,1120