1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
[Liebste, sollst mir heute sagen] [Diru vi, ho karulino]

tradukita de Manfred Retzlaff

Liebste, sollst mir heute sagen: Bist du nicht ein Traumgebild, Wie’s in schwülen Sommertagen Aus dem Hirn des Dichters quillt?

Diru vi, ho karulino, Nun al mi, ĉu estas vi Sonĝobild’ el mia sino, El poeta fantazi’?

Aber nein, ein solches Mündchen, Solcher Augen Zauberlicht, Solch ein liebes, süßes Kindchen, Das erschafft der Dichter nicht.

Sed ne! Tian infaneton, Tian ravan brilon de La okuloj, la buŝeton, Kreas la poeto ne.

Basilisken und Vampire, Lindenwürm und Ungeheur, Solche schlimmen Fabeltiere Die erschafft des Dichters Feur.

Baziliskojn, vampiraĉojn, Drakojn, de l’ infero la Plej timigajn fi-bestaĉojn Kreas la poeto ja.

Aber dich und deine Tücke, Und dein holdes Angesicht, Und die falschen frommen Blicke - Das erschafft der Dichter nicht.

Sed ne! Vin, malicon vian, La vizaĝon ravan, - ve! – La rigardon false pian Kreas la poeto ne.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-555-1119 (2010-09-13 20:50:23)

Das Gedicht befindet sich in Heinrich Heines Werk �Buch der Lieder“, im Abschnitt �Junge Leiden – Romanzen“, Nr. XVI.

Traduko de la Germana poemo “[Liebste, sollst mir heute sagen]” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-555-1120 (2010-09-13 20:55:11)

La poemo troviĝas en la �Libro de la kantoj“, sekcio �Junaj suferoj - romancoj“, n-ro XVI.

http://www.poezio.net/version?poem-id=555&version-id=,1119,1120