1/2

Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,  Jean de La Fontaine,

Cikado kaj formiko The Cricket and the Ant La cikad’ kaj la formik’

übersetzt von Antoni Grabowski übersetzt von Donald P. Webb übersetzt von Manfredo Ratislavo

Kantis dum somer’ sen fin’ Cikadin’. Kiam frosta vento blovis Sen provizo ŝin ektrovis, Sen malgranda eĉ pecet’ Da muŝeto aŭ vermet’; La malsato pelis ŝin Al najbara formikin’. Kaj ŝi petis kun insisto: “Donu grajnojn por ekzi-

sto Ĝis la nova jar-sezon’. Mi vin pagos, laŭ ordon’, En Aŭgust’, pro best-

honor’, La procenton kun valor’.” Ke ne pekas formikino Per pruntemo, estas vere; “Kion faris vi somere?” Diris ŝi al pruntulino. –“Tage, nokte al venantoj, Ne mallaŭdu – kantis mi.” –“Kantis? – gaja jen meti’! Nun ekdancu post la kan-

toj!”

The cricket had sung her song

all summer long

but found her victuals too few when the north wind blew. Nowhere could she espy a single morsel of worm or fly. Her neighbor, the ant, might, she thought, help her in her plight, and she begged her for a little grain till summer would come back again. “By next August I’ll repay both Interest and principal; animal’s oath.” Now, the ant may have a fault or two But lending is not something she will do. She asked what the cricket did in sum-

mer. “By night and day, to any comer I sang whenever I had the chance.” “You sang, did you? That’s nice. Now

dance.”

Sonis dum somer’ kantad’ De cikad’. Kiam venis la jarfin’ Sen proviz’ ĝi trovis sin; Ĉar ne estis ie de Muŝ’ aŭ verm’ pecet’, pro

ve’ Kaj malsat’ ĝi turnis sin Al Formik’, la najbarin’, Ŝin petante pri paner’; Ĉar grandegis la mizer’. “Ĝis la nova kant-sezon’ Iĝos ja de mi redon’,” Ĵuris ĝi, “kaj pagos mi Interezon ĝis Juni’!” La formiko, kiu vere Ne pruntdonon ŝatis tre, Diris: “Mi ĝin donos ne! Kion faris vi somere?” - “La pasantojn per muzik’ Mi ĝojigis ĝis aŭtun’.” “Mi tre ĝojas, dancu nun!” Diris tiam la formik’.

…  …  …

2/2

Übersetzung des französischen Gedichtes “La Cigale et la Fourmi” von Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) ins Esperanto durch Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_Fontaine,_Jean_ de/ La_cigale_et_la_ fourmi/ eo/ 5026-Cikado_ kaj_formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_kaj_formiko .

Übersetzung des französischen Gedichtes “La Cigale et la Fourmi” von Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) ins Englische durch Donald P. Webb (∗1939).

Arg-549-1111 (2010-08-06 19:10:14)

Mi,  Manfred  Retzlaff,  transpre-

nis tiun ĉi tradukon el la retejo http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . La tradukinto, sro Don Webb, permesis tion mi. - I, Manfred Retzlaff, found this translation in the website http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . The author, Mr. Don Webb, gave me the permission.

Übersetzung des französischen Gedichtes “La Cigale et la Fourmi” von Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) in 1983.

Arg-549-1105 (2010-07-09 23:08:07)

http://www.poezio.net/version?poem-id=549&version-id=1108,1111,1105