1/3

Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine,

Jean de La Fontaine,

Die Grille und die kleine Ameise La cikad’ kaj la for- mik’ Cikado kaj formiko The Cricket and the Ant

translated by Rolf Mayr translated by Manfredo Ratislavo translated by Antoni Grabowski translated by Donald P. Webb

…  …  …  …

2/3

Die Grille trällerte und

sang den ganzen lieben Som-

mer lang und fand sich plötzlich

sehr beklommen, als der Nordwind war ge-

kommen: im Haus war nicht ein

Bröselein, Regenwurm und Fliegen-

bein. Hunger schreiend lief sie

hin zur Ameis’, ihrer Nach-

barin, mit der Bitte, ihr zu ge-

ben etwas Korn zum Weiter-

leben nur bis nächstes Jahr: “Ich werd’ Euch zahlen”,

sprach sie gar, “noch vor Verfall, mein

Grillenwort, Hauptstock, Zinsen und

so fort.” Die Ameis’ aber leiht

nicht gern: sie krankt ein wenig an

Knausrigkeit: “Was triebt ihr denn zur

Sommerzeit?” fragt sie die Borgerin von

fern. “Da war ich Tag und

Nacht besetzt, ich sang und hatte viel

Applaus.” “Gesungen habt Ihr? Ei

der Daus, wohlan, so tanzet jetzt!”

Sonis dum somer’ kantad’ De cikad’. Kiam venis la jar-

fin’ Sen proviz’ ĝi trovis sin; Ĉar ne estis ie de Muŝ’ aŭ verm’ pecet’, pro ve’ Kaj malsat’ ĝi turnis sin Al Formik’, la najbarin’, Ŝin petante pri pa-

ner’; Ĉar grandegis la mizer’. “Ĝis la nova kant-

sezon’ Iĝos ja de mi redon’,”

Ĵuris ĝi, “kaj pagos

mi Interezon ĝis Ju-

ni’!” La formiko, kiu

vere Ne pruntdonon ŝatis tre, Diris: “Mi ĝin donos ne! Kion faris vi some-

re?” - “La pasantojn per muzik’ Mi ĝojigis ĝis aŭtun’.” “Mi tre ĝojas, dancu nun!” Diris tiam la for-

mik’.

Kantis dum somer’ sen fin’

Cikadin’.

Kiam frosta vento

blovis Sen provizo ŝin ektrovis, Sen malgranda eĉ pecet’ Da muŝeto aŭ ver-

met’; La malsato pelis

ŝin Al najbara formi-

kin’. Kaj ŝi petis kun insisto: “Donu grajnojn por ekzisto Ĝis la nova jarsezon’. Mi vin pagos, laŭ ordon’, En Aŭgust’, pro best-honor’, La procenton kun valor’.” Ke ne pekas formi-

kino Per pruntemo, estas vere; “Kion faris vi somere?” Diris ŝi al pruntu-

lino. –“Tage, nokte al venantoj, Ne mallaŭdu – kantis mi.” –“Kantis? – gaja jen meti’! Nun ekdancu post la kantoj!”

The cricket had sung her

song all summer long but found her victuals too

few when the north wind blew. Nowhere could she espy a single morsel of worm or

fly. Her neighbor, the ant,

might, she thought, help her in her

plight, and she begged her for a litt-

le grain till summer would come

back again. “By next August I’ll repay

both Interest and principal; ani-

mal’s oath.” Now, the ant may have a

fault or two But lending is not something she will do. She asked what the cricket

did in summer. “By night and day, to any

comer I sang whenever I had the

chance.” “You sang, did you? That’s nice. Now dance.”

…  …  …  …

3/3

Translation of the French poem “La Cigale et la Fourmi” by Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) into German by Rolf Mayr.

Arg-549-1106 (2010-07-18 07:14:10)

Diese Übersetzung fand ich, Manfred Retzlaff, abgedruckt in der Kirchenzeitung “Kirchen und Leben” des Bistums Münster, in der Ausgabe vom 16 Mai 1999, auf Seite 10. Abgedruckt ist diese Übertragung auch in dem von Prof. Dr. Reinhard Dithmar herausgegebenen dtv-Band “Fabeln, Parabeln und Gleichnisse”, auf Seite 146, sowie in dem ebenfalls von Prof. Dr. Reinhard Dithmar herausgegebenen Buch “Fabeln von Aesop bis Arntzen”, das 2009 im Verlag “Ludwigsfelder Verlagshaus” erschienen ist.

Translation of the French poem “La Cigale et la Fourmi” by Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 1983.

Arg-549-1105 (2010-07-09 23:08:07)

Translation of the French poem “La Cigale et la Fourmi” by Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) into Esperanto by Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_ Fontaine,_Jean_ de/ La_cigale_ et_la_fourmi/ eo/ 5026-Cikado_ kaj_formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_ Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_ kaj_formiko .

Translation of the French poem “La Cigale et la Fourmi” by Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) into English by Donald P. Webb (∗1939).

Arg-549-1111 (2010-08-06 19:10:14)

Mi, Manfred Retzlaff, transprenis tiun ĉi tradukon el la retejo http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . La tradukinto, s-ro Don Webb, permesis tion mi. - I, Manfred Retzlaff, found this translation in the website http: // www. bewilderingstories. com/ issue209/ cigale. html . The author, Mr. Don Webb, gave me the permission.