1/3

Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine,

Die Grille und die kleine Ameise Die Grille und die Ameise La cikad’ kaj la formik’

Cikado kaj formiko

tradukita de Rolf Mayr tradukita de Wilhelm Ernst Dohm tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Antoni Grabowski

…  …  …  …

2/3

Die Grille trällerte und

sang den ganzen lieben Som-

mer lang und fand sich plötzlich

sehr beklommen, als der Nordwind war ge-

kommen: im Haus war nicht ein

Bröselein, Regenwurm und Fliegen-

bein. Hunger schreiend lief sie

hin zur Ameis’, ihrer Nachba-

rin, mit der Bitte, ihr zu geben etwas Korn zum Weiterle-

ben nur bis nächstes Jahr: “Ich werd’ Euch zahlen”,

sprach sie gar, “noch vor Verfall, mein

Grillenwort, Hauptstock, Zinsen und

so fort.” Die Ameis’ aber leiht

nicht gern: sie krankt ein wenig an

Knausrigkeit: “Was triebt ihr denn zur

Sommerzeit?” fragt sie die Borgerin von

fern. “Da war ich Tag und

Nacht besetzt, ich sang und hatte viel

Applaus.” “Gesungen habt Ihr? Ei

der Daus, wohlan, so tanzet jetzt!”

Grillchen, das den Som-

mer lang Zirpt’ und sang, Litt nun, da der Winter

droht’, Harte Zeit und bittre Not: Nicht das kleinste Würmchen nur Und von Fliegen keine

Spur! Und vor Hunger weinend

leise, Schlich’s zur Nachbarin

Ameise, Fleht’ sie an in ihrer Not, Ihr zu leihn ein Körnlein

Brot, Bis der Sommer wieder-

kehre. “Glaub’ mir,” sprach’s, “auf Grillenehre, Vor dem Erntemond noch

zahl’ Zins ich dir und Kapital.” Emschen, das, wie man-

che lieben Leute das Verleihen

hasst, Fragt die Borgerin: “Was

hast Du im Sommer denn ge-

trieben?” - “Tag und Nacht hab’ ich

ergötzt Durch mein Singen alle

Leut’.” “Durch dein Singen? Sehr

erfreut! Weißt du was? Dann tan-

ze jetzt!”

Sonis dum somer’ kantad’ De cikad’. Kiam venis la jar-

fin’ Sen proviz’ ĝi trovis sin; Ĉar ne estis ie de Muŝ’ aŭ verm’ pecet’, pro ve’ Kaj malsat’ ĝi tur-

nis sin Al Formik’, la naj-

barin’, Ŝin petante pri pa-

ner’; Ĉar grandegis la mizer’.

“Ĝis la nova kant-

sezon’ Iĝos ja de mi re-

don’,” Ĵuris ĝi, “kaj pagos

mi Interezon ĝis Ju-

ni’!” La formiko, kiu ve-

re Ne pruntdonon ŝatis tre, Diris: “Mi ĝin donos ne! Kion faris vi some-

re?” - “La pasantojn per

muzik’ Mi ĝojigis ĝis aŭtun’.” “Mi tre ĝojas, dancu nun!” Diris tiam la for-

mik’.

Kantis dum somer’ sen fin’ Cikadin’. Kiam frosta vento

blovis Sen provizo ŝin ek-

trovis, Sen malgranda eĉ

pecet’ Da muŝeto aŭ ver-

met’; La malsato pelis

ŝin Al najbara formi-

kin’. Kaj ŝi petis kun in-

sisto: “Donu grajnojn por ekzisto Ĝis la nova jar-

sezon’. Mi vin pagos, laŭ ordon’, En Aŭgust’, pro best-honor’, La procenton kun valor’.” Ke ne pekas formi-

kino Per pruntemo, estas vere; “Kion faris vi some-

re?” Diris ŝi al pruntuli-

no. –“Tage, nokte al venantoj, Ne mallaŭdu – kantis mi.” –“Kantis? – gaja jen meti’! Nun ekdancu post la kantoj!”

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Germanan de Rolf Mayr.

Arg-549-1106 (2010-07-18 07:14:10)

Diese Übersetzung fand ich, Manfred Retzlaff, abgedruckt in der Kirchenzeitung “Kirchen und Leben” des Bistums Münster, in der Ausgabe vom 16 Mai 1999, auf Seite 10. Abgedruckt ist diese Übertragung auch in dem von Prof. Dr. Reinhard Dithmar herausgegebenen dtv-Band “Fabeln, Parabeln und Gleichnisse”, auf Seite 146, sowie in dem ebenfalls von Prof. Dr. Reinhard Dithmar herausgegebenen Buch “Fabeln von Aesop bis Arntzen”, das 2009 im Verlag “Ludwigsfelder Verlagshaus” erschienen ist.

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Germanan de Wilhelm Ernst Dohm (Geburtsname: Elias Levy, ∗1819-05-24 – †1883-02-05).

Arg-549-1104 (2010-07-09 22:21:39)

Pri la tradukinto Wilhelm Ernst Dohm vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ernst_Dohm . Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poem-germanigon en la libro “Jean de La Fontaine: Die Fabeln” (Gesamtausgabe in deutscher und französischer Sprache, Emil-Vollmer-Verlag, Wiesbaden.)

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983.

Arg-549-1105 (2010-07-09 23:08:07)

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_ Fontaine,_Jean_ de/ La_cigale_ et_la_fourmi/ eo/ 5026-Cikado_ kaj_formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_ Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_ kaj_formiko .