1/3

Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine,

Die Grille und die Ameise La cikad’ kaj la formik’ Die Grille und die Ameise

Cikado kaj formiko

tradukita de Wilhelm Ernst Dohm tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de N. N. 23 tradukita de Antoni Grabowski

…  …  …  …

2/3

Grillchen, das den Som-

mer lang Zirpt’ und sang, Litt nun, da der Winter

droht’, Harte Zeit und bittre Not: Nicht das kleinste

Würmchen nur Und von Fliegen keine

Spur! Und vor Hunger weinend

leise, Schlich’s zur Nachbarin

Ameise, Fleht’ sie an in ihrer Not, Ihr zu leihn ein Körnlein

Brot, Bis der Sommer wieder-

kehre. “Glaub’ mir,” sprach’s,

“auf Grillenehre, Vor dem Erntemond noch

zahl’ Zins ich dir und Kapital.” Emschen, das, wie man-

che lieben Leute das Verleihen hasst, Fragt die Borgerin: “Was

hast Du im Sommer denn ge-

trieben?” - “Tag und Nacht hab’ ich

ergötzt Durch mein Singen alle

Leut’.” “Durch dein Singen? Sehr

erfreut! Weißt du was? Dann tan-

ze jetzt!”

Sonis dum somer’ kantad’ De cikad’. Kiam venis la jar-

fin’ Sen proviz’ ĝi trovis

sin; Ĉar ne estis ie de Muŝ’ aŭ verm’ pecet’, pro ve’ Kaj malsat’ ĝi tur-

nis sin Al Formik’, la naj-

barin’, Ŝin petante pri pa-

ner’; Ĉar grandegis la

mizer’. “Ĝis la nova kant-

sezon’ Iĝos ja de mi re-

don’,” Ĵuris ĝi, “kaj pagos

mi Interezon ĝis Ju-

ni’!” La formiko, kiu ve-

re Ne pruntdonon ŝatis tre, Diris: “Mi ĝin donos

ne! Kion faris vi some-

re?” - “La pasantojn per

muzik’ Mi ĝojigis ĝis aŭtun’.” “Mi tre ĝojas, dancu nun!” Diris tiam la for-

mik’.

Die Grille musizierte Die ganze Sommerzeit – Und kam in Not und

Leid, Als nun der Nord regier-

te. Sie hatte nicht ein

Stückchen Von Würmchen oder

Mückchen, Und Hunger klagend

ging sie hin Zur Ameis, ihrer Nach-

barin, Und bat sie voller Sor-

gen, Ihr etwas Korn zu bor-

gen. �Mir bangt um meine

Existenz,� So sprach sie; �kommt der neue Lenz, Dann zahl ich alles dir

zurück Und füge noch ein gutes

Stück Als Zinsen bei.� Die

Ameis leiht Nicht gern; sie liebt die Sparsamkeit. Sie sagte zu der Borge-

rin: �Wie brachtest du den Sommer hin?� �Ich habe Tag und Nacht Mit Singen mich

ergötzt.� �Du hast Musik ge-

macht? Wie hübsch! So tanze

jetzt!� Kantis dum somer’ sen fin’ Cikadin’. Kiam frosta vento

blovis Sen provizo ŝin ek-

trovis, Sen malgranda eĉ

pecet’ Da muŝeto aŭ ver-

met’; La malsato pelis ŝin Al najbara formi-

kin’. Kaj ŝi petis kun in-

sisto: “Donu grajnojn por

ekzisto Ĝis la nova jar-

sezon’. Mi vin pagos, laŭ ordon’, En Aŭgust’, pro best-honor’, La procenton kun valor’.” Ke ne pekas formi-

kino Per pruntemo, estas vere; “Kion faris vi some-

re?” Diris ŝi al pruntuli-

no. –“Tage, nokte al venantoj, Ne mallaŭdu – kantis mi.” –“Kantis? – gaja jen meti’! Nun ekdancu post la kantoj!”

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Germanan de Wilhelm Ernst Dohm (Geburtsname: Elias Levy, ∗1819-05-24 – †1883-02-05).

Arg-549-1104 (2010-07-09 22:21:39)

Pri la tradukinto Wilhelm Ernst Dohm vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ernst_Dohm . Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poem-germanigon en la libro “Jean de La Fontaine: Die Fabeln” (Gesamtausgabe in deutscher und französischer Sprache, Emil-Vollmer-Verlag, Wiesbaden.)

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983.

Arg-549-1105 (2010-07-09 23:08:07)

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en la Germanan de N. N. 23.

Arg-549-1107 (2010-07-11 12:50:25)

Tiun ĉi germanigon mi, Manfred Retzlaff, trovis en http: // www. zeno. org/ Literatur/ M/ La+ ontaine,+Jean+ de/ Versfabeln/ Fabeln/ Die+ Grille+ und+ die+ Ameise .

Traduko de la Franca poemo “La Cigale et la Fourmi” de Jean de La Fontaine (∗1621-07.08 – †1695-04.12) en Esperanton de Antoni Grabowski (∗1857-06-11 – †1921-07-04).

Arg-549-1108 (2014-03-16 17:39:47)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en http: // www. babelmatrix. org/ works/ fr La_ Fontaine,_Jean_ de/ La_cigale_ et_la_fourmi/ eo/ 5026-Cikado_kaj_ formiko . Ĝi troviĝas ankaŭ en la retejo de la usona esperantisto Don Harlow http: // donh. best. vwh. net . Pri la tradukinto vidu la vikipedion retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Antoni_ Grabowski . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikisource. org/ wiki/ Cikado_ kaj_formiko .